Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Резултатът от пандемията: все по-голяма интернет зависимост и социална тревога

12 ноември 2021, 08:15 часа • 3919 прочитания

Влошаване на повечето психически симптоми са отбелязали японски учени, които са сравнили показателите на психическото здраве на хора преди и по време на пандемията от COVID-19. Най-тежко от всичко хората преживяват социалната изолация, сочат резултатите от изследването, публикувани в изданието Translational Psychiatry.

През декември 2019 г., точно в навечерието на пандемията, японски психолози са провели онлайн изследване, в което взели участие 2274 души. Изследването включвало девет анкети – по една за всеки психологически симптом. След това данните били разпределени в четири групи: 1) общо психологическо бреме, представляващо взаимно влияние на всички психологически симптоми; 2) социална изолация и свързаните с нея интернет зависимост и социална тревожност; 3) проблеми с алкохола и 4) депресия.

През август 2020, декември 2020 и април 2021 учените повторили допитването. Резултатите показали, че три групи симптоми от четирите – с изключение на проблемите с алкохола – са се задълбочили по време на пандемията. Общото психологическо бреме и депресията достигнали пик скоро след началото на пандемията, а после леко се снижили, но симптомите, свързани със социалната изолация, продължавали неотклонно да се влошават.

Психолог: Хората се страхуват, излизайки в обществото след дълга изолация

Авторите са стигнали до извода, че именно с това са свързани най-тежките психологически последствия от пандемията. Хората са принудени да ограничават живото общуване със семейство, приятели и колеги; мнозина изпитват стрес от това, че не могат да отидат на работа.

Негативно влияние върху психиката оказват и други изменения в околния живот, такива като затваряне на училища, дистанционна работа и учене или загуба на работата. Някои хора изпадат в депресия поради притеснения по повод последствията на инфекцията, преживяват поради възможност да се заразят. За да се справят със самотата и да запълнят своето време, много хора стават по-зависими от интернет, но според авторите това само задълбочава проблема с изолацията.

„С проточването на пандемията от COVID-19 възникват проблеми със социалната тревожност и интернет зависимостта – отбелязват изследователите от Международния научноизследователски институт за авангардни телекомуникации в Киото. – Социалната тревога и интернет зависимостта предизвикват социална изолация, а социалната изолация допринася за социалната тревога и интернет зависимостта. Този порочен кръг е необходимо да се разкъса колкото се може по-скоро, преди проблемът да стане по-сериозен. Важно е да се поддържат социални връзки, хората по-често да се виждат един друг и да общуват лице в лице, дори в интернет.“

Изолацията роди нова тенденция: връщане при стари гаджета

Според изследователите влиянието на пандемията върху психическото здраве представлява сложна комбинация от взаимосвързани проблеми, които се променят с времето. Например общото психологическо бреме и депресията се задълбочават от намаляването на доходите по време на пандемията, а социалната изолация – от измененията на характера на работа и стила на общуване. Учените отбелязват също така, че жените в психологически план понасят пандемията като цяло по-тежко от мъжете.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес