В огромната пустиня на Ирак археолозите са открили нещо необикновено – бойно поле, което е било изгубено от близо 1400 години. Откритието било направено с нетрадиционни за археолозите инструменти.
Чрез щателна проверка на разсекретени шпионски сателитни изображения на САЩ изследователи от университета Дърам и иракския университет „Ал-Кадисия“ са посочили вероятното място на битката при Кадисия – епичен сблъсък, оформил бъдещето на ислямския свят.
Инженерни чудеса на древния свят са разкрити от шпионски спътници от Студената война и AI
Именно тук, на юг от древния град Куфа, се сблъскват Праведният халифат с могъщата Сасанидска империя през 636 г. Битката завършва с решителна победа за Праведния халифат, водеща до бързо разширяване на ислямското управление в Близкия изток, Африка и дори части от Европа. И все пак, въпреки монументалното му значение, точното местоположение на това бойно поле оставаше загадка – досега.
Пробивът дошъл по време на проучване Дарб Зубайда – исторически поклоннически път, който се простира от Куфа до Мека. Използвайки изображения, заснети от шпионски сателити на САЩ през 70-те години на миналия век, археолозите успели да надникнат назад във времето, много преди съвременното развитие да скрие древните пейзажи. Зърнестите черно-бели изображения разкрили намеци за изгубен свят под пясъка и не отнело много време изследователите да разберат, че могат да използват същата информация, за да идентифицират мястото на известната битка.
„Както можеше да се очаква от предишни свръхсекретни американски шпионски изображения, разделителната способност е невероятна – все едно имате Google Earth, но от 70-те години на миналия век“, казва пред Newsweek Уилям Дедман, водещ изследовател от университета Дърам. Тези изображения предлагали уникален изглед към региона. Сравнявайки ги със съвременни снимки и исторически текстове, екипът на Дедман открил улики, които набелязали отдавна изгубеното бойно поле.
Историческите описания сочели обща зона за битката, но тя била неясна – някъде в радиус от 10 до 20 километра. Сега, благодарение на тези сателитни изображения, изследователите са я стеснили до един километър. „Бях изумен от това колко добре археологията е свързана с историческия разказ“, отбеляза Дедман.
Откриха доказателства за асирийската кампания срещу Юдея, довела до обсадата на Йерусалим
Изследователите идентифицирали не само мястото на битката, но и ключови точки за спиране по маршрута на поклонението, като древните селища А Кадисия и Ал Удайб. „Изключително вълнуващо е да можем да използваме нашата проучвателна работа, за да идентифицираме не само ключово историческо място на битка, но и местоположенията на две ключови селища по Дарб Зубайда“, казва Дедман.
Окончателното потвърждение обаче трябвало да дойде от ботуши в земята. Иракските археолози провели проучвания, откривайки парчета керамика от този период.
„Работата на нашите иракски колеги беше абсолютно ключова за потвърждаването на това, което открихме от разстояние“, обяснява Дедман. „Те не само успяха да потвърдят, че нашата дистанционна интерпретация на сателитните изображения е точна, но също така успяха да намерят допълнителни подкрепящи доказателства.“
Проучването подчертава как съвременната технология може да разкрие древни тайни. Това сливане на исторически записи, сателити и теренна работа доближило екипа много близо до разкриването на пълната история на битката при Кадисия.
„С подробни археологически проучвания в бъдеще се надяваме също така да определим и картографираме подробно бойното поле“, отбелязва Дедман.
Изследването е публикувано в списание Antiquity.