Вероятно в бъдеще ваксинирането ще прилича повече на хапване на някакво ястие отколкото на инжектиране на субстанция в ръката. Това сочи и последното проучване на изследователи от Калифорнийския университет в Ривърсайд, които разработват ваксина, предназначена да се приема във вид на салата, информира news.ucr.edu.
Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Целта на учените е да доставят успешно мРНК от ваксината в растителните клетки, както и да покажат, че растенията могат да произвеждат достатъчно мРНК, за да заменят традиционната инжекция.
"В идеалния случай едно растение ще произведе достатъчно мРНК за ваксиниране на един човек", казва Хуан Пабло Жиралдо, доцент в Катедрата по ботаника и растителни науки към Университета.
В момента се правят опити със спанак и маруля. В хлоропластите, малките органи в растителните клетки, които спомагат за превръщането на слънчевата светлина в енергия, се вкарва същата мРНК, която съдържат ваксините.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Предишни проучвания показват, че хлоропластите могат да пренасят генетичен материал, който не е част от растението, а за осигуряване на по-голямо количество от този чужд материал учените използват нанотехнологии.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Едно от предизвикателствата на новата технология е, че трябва да се поддържат ниски температури при транспортиране и съхранение. Въпреки това учените смятат, че ако този нов проект се окаже успешен, растителните мРНК ваксини, които ще се консумират, биха могли да преодолеят това предизвикателство с възможността да се съхраняват при стайна температура.
Изследването се провежда с безвъзмездна финансова помощ от 500 000 долара, предоставени от Националната научна фондация.