Индската цивилизация е една от първите „бронзови“ цивилизации на Стария свят. Тя е заемала обширно пространство на териториите на съвременен Пакистан, Северозападна и Западна Индия и Афганистан. Преживявайки своя разцвет между 2600 – 1900 г. пр.н.е., Индската цивилизация запада относително бързо.
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Учените все още спорят за причините за нейното изчезване, но ново изследване хвърля светлина върху тази загадка. Изследователите реконструирали летните и зимните валежи в долината на Инд въз основа на микроелементи и изотопи на кислород, въглерод и калций в сталагмит от пещерата Дхарамджали в Хималаите.
Жертви за богинята Изида са открити в Помпей
Оказало се, че между 4200 и 3970 г. особено често са се случвали летни и зимни засушавания. Дефицитът на валежи се наблюдавал в продължение на 230 години, като някои сухи периоди продължили десетилетия. Времето принудило индците да разработят гъвкави и устойчиви на суша земеделски стратегии.
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Главното, което археолозите са успели да докажат, е, че сушите не са били краткотрайна извънредна ситуация, а постепенна промяна в условията на околната среда.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви са изненадващите ползи на сълзите за здравето
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
„Засушаванията през този период са продължили по-дълго време. Например сушата, започнала преди 4020 години, изглежда, е продължила няколко поколения“, казват учени от Университета в Кеймбридж.
За първи път откриха изображения на жители на митичния Тартес
Оказало се също, че в продължение на два века местните жители са предприемали редица мерки, за да се адаптират и поддържат начина си на живот в новата реалност. Те напуснали населените градски райони и се преместили в села, разположени по-близо до източната граница на цивилизацията.
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Още: Доказано: Самотните жени са по-щастливи от самотните мъже
Освен това населението преминало към по-автономен начин на живот и засаждало по-устойчиви на суша култури, например просо. Така климатичната версия за упадъка на Индската цивилизация получила много убедителни доказателства.
Статията за изследването е публикувана в списанието Communications Earth & Environment.