Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разкопаха асирийски храм, опожарен и ограбен от армията на Вавилон

02 януари 2025, 08:45 часа • 2701 прочитания

Изследователи от проекта Нимруд на музея Пен са открили две светилища в храма Нинурта, който е бил построен в асирийския град Нимруд по време на царуването на крал Ашурнасирпал II, управлявал от 883 до 859 г. пр.н.е. Смята се, че храмът е бил опожарен от нашественици от Вавилония и Мидия някъде между 614 и 612 г. пр.н.е.

Наред с други неща те открили в храма на бог Нинурта голям пиедестал за статуя с клинописен надпис, очевидно свързан с цар Ашурнасирпал II, както и каменна стела кудуру с указ от цар Адад-ниради III, назначаващ Нергал-ерига като владетел на Хиндану. Това съобщава Музеят по археология и антропология към Университета на Пенсилвания.

ОЩЕ: Реликви от първата известна богиня в историята се появиха в асирийски град, разрушен от ИДИЛ

Древна слава

На територията на съвременен Ирак, близо до река Тигър, се намират руините на древния Нимруд (Калху). През XIII век пр.н.е. този асирийски град е основан от Салманасар I. Но Нимруд достига своя връх много по-късно, когато през IX век пр.н.е. Ашурнасирпал II, който управлява Асирия около 883 – 859 г. пр.н.е., го прави столица. Този град остава столица до около 710 г. пр.н.е., след което е преместен в Дур Шарукин и след това – в Ниневия. Още около сто години Нимруд остава голям и важен град, но в края на VII век пр.н.е. е разрушен от армия от противници на Асирия, която по това време е в упадък.

„Дворците на Нимруд“, 1853, според Остин Хенри Леърд, откривателя на града, и архитектурния историк Джеймс Фъргюсън. James Fergusson / Public Domain

Разкопките на руините на древния Нимруд започват в средата на XIX век от британски изследователи и бързо донасят редица значими и поразителни находки. Сред първите открития са десетки статуи на крилати лъвове и бикове, руините на няколко дворци, голям брой клинописни плочки, лещата на Леърд, така нареченият Черен обелиск на Салманасар III и много други артефакти.

ОЩЕ: Археолози разкопаха скрита от терористи статуя на Ламасу

С прекъсвания археолозите се връщат към разкопките на Нимруд през ХХ век. В продължение на много години те били ръководени от сър Макс Малоуън – съпруг на известната писателка Агата Кристи. Разбира се, тези работи носят все по-значими находки, включително гробници и съкровищница, открита през 1988 г., сред които например е короната на асирийска царица. За съжаление, много от съкровищата, открити в Нимруд, както и неговите руини, бяха сериозно повредени или унищожени от „Ислямска държава“.

Нови разкрития

През 2024 г. американски археолози от Университета на Пенсилвания, ръководени от Майкъл Данти, заедно с иракски колеги, провели нови изследвания на древния Нимруд. Този път те съсредоточили вниманието си върху останките от голям храм на бог Нинутра, който остава доста слабо разбран въпреки минали разкопки.

Подиумът, открит в Нимруд, Ирак. Penn Museum

По време на работата учените открили две нови светилища в храма. В едно от тях изследователите изкопали голям каменен подиум за статуя на бог или богиня с размери приблизително 3,7 на 2,9 метра. На този пиедестал е издълбан клинописен надпис, който вероятно е свързан с крал Ашурнасирпал II, който прави Нимруд столица на Асирия. Във второто светилище археолозите открили още един по-малък подиум, който също бил силно повреден още в древността. Освен това учените открили фрагменти от статуи в храма, които може би първоначално са изобразявали божества.

ОЩЕ: Учени сравниха съвременните хора и жителите на Месопотамия

„Състоянието и разпространението на артефактите предполагат, че светилищата и свързаните с тях съкровища са били ограбени и умишлено повредени от вавилонците и мидийците, преди да бъдат подпалени“, казва Майкъл Данти от Университета на Пенсилвания.

Указ с проклятия

Най-интересната находка от изминалия полеви сезон, според Майкъл Данти, била кудуру. Кудуру е каменен блок със символи на важни божества, който съдържа текста на царски указ от 797 г. пр.н.е. Според него асирийският цар Адад-нерари III, който е на власт през 811 – 783 г. пр.н.е., назначава Нергал-ерига за владетел на Хиндану – град и територия, разположени в средното течение на Ефрат. В края на този текст има списък с проклятия за онези, които решат да нарушат постановлението, като повредят каменната стела или я премахнат от храма.

ОЩЕ: Асирийците превзели древен библейски град с 3 милиона камъни

Превод на значението на символите, открити на кудуру. Penn Museum

Сред другите находки, направени в Нимруд, археолозите споменават добре запазени клинописни плочки, написани на асирийския диалект на акадския език. Текстът на тези паметници отразява икономическата дейност на храма (например списъци на заеми и активи). Освен това е намерена глинена плочка с текст на арамейски, както и други артефакти: скулптурна глава на грифон, резби от слонова кост и каменна купа, вградена в пода на храма, която вероятно е била използвана по време на ритуални церемонии.

ОЩЕ: Вавилонската карта на света: какво крие най-старата карта на древния свят?

По думите на Данти, въпреки че противниците на Асирия в края на VII век пр.н.е. плячкосали и повредили много от ценностите на храма и след това го подпалили, той е оцелял до наши дни в добро състояние – очевидно поради това, че бързо е рухнал по време на пожара.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес