В скорошни клинични проучвания са докладвани някои сърдечни аритмии при употребата на "Ремдесивир" за лечение на COVID-19. За да дадат отговор на този проблем за безопасността, екип от учени проучва дали употребата на "Ремдесивир" за COVID-19 е свързана с повишен риск от брадикардия. Резултатите вече са публикувани - ТУК!
Още: Къде обитават "тъмните наблюдатели" и защо обичат мъглата (ВИДЕО)
Още: Нашият свят естествено възниква от паралелни квантови вселени
Аритмията представлява силно нарушение на сърдечния ритъм. Забавянето в ритъма на сърцето е известно като брадикардия. Като брадикардия се дефинира сърдечна честота, по-ниска от нормалната, или – под 55 удара на минута.
Позовавайки се на данни от Световната здравна организация, учените сравняват случаите на брадикардия, докладвани при пациенти с COVID-19, изложени на ремдесивир, с тези, съобщени при пациенти с COVID-19, изложени на хидроксихлорохин, лопинавир/ритонавир, тоцилизумаб или глюкокортикоиди. Включени са всички доклади за пациенти с COVID-19, регистрирани до 23 септември 2020 г.
Резултати:
Още: Неочаквана масова миграция към Скандинавия през Тъмните векове откриха генетици
Още: С помощта на светлината: Учени създадоха молекули с "невъзможна" структура
Открити са 302 случая на сърдечни проблеми, включително 94 такива на брадикардия (31%) сред 2603 докладвани случая на употреба на "Ремдесивир", предписан на пациенти с COVID-19. Повечето от 94-те от случаите на брадикардия са сериозни (75, 80%), а в 16 от случаите (17%) развитието е фатално - т.е. смърт. Повечето случаи са при мъже.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 2025 г.: Нова година - ново поколение
Още: Разкопаха асирийски храм, опожарен и ограбен от армията на Вавилон
В сравнение с "Хидроксихлорохин", "Лопинавир/Ритонавир", "Тоцилизумаб" или глюкокортикоиди, употребата на "Ремдесивир" е свързана с повишен риск от брадикардия, показва проучването.
Припомняме, че "Ремдесивир" беше специално посочено от СЗО сред лекарствата, които помагат в известна степен при COVID-19. А Българското научно дружество по фармация го препоръчва за лечение на пациенти със среднотежка и тежка форма на COVID-19. С уточнение от проф. Георги Момеков - той подчертава, че прилагането на лекарството без отчитане статуса на пациента и особено при пренебрегване на естествения ход на болестта, е нерационално, като следва да се има предвид, че извън групите, при които се очакват ползи от лечението, в някои случаи съотношението полза-риск не е положително.
Превод и редакция: Тодор Беленски
Още: Продължителността на дните се променя и причината вероятно е дълбоко в Земята
Още: Учени: Сърфирането в интернет намалява с 50% риска от деменция