Стареенето може да не е толкова постепенно, колкото изглежда Ново проучване на Станфордския университет в Калифорния разкрива, че има два периода, в които стареенето изглежда се ускорява.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Първи скок
Според прессъобщение на Станфордския университет тези два скока обикновено настъпват на около 44-годишна възраст и отново на 60-годишна възраст. в проучването 108 участници на възраст от 25 до 75 години са дали кръв и биологични проби в продължение на няколко години. изследователите са анализирали повече от 135 000 молекули и микроорганизми (бактерии, вируси и гъбички), като са установили, че повечето от тях не се променят по „постепенен, хронологичен начин“.
Още: Според учените всеки има доминираща емоция: Каква е вашата?
Драматични промени
„Оказва се, че средата на 40-те години е време на драматични промени, както и началото на 60-те години. И това е вярно, независимо от класа на молекулите, които разглеждаме“, се казва в проучването.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Откритията са публикувани в списание Nature Aging миналия месец. д-р Британи Фери, ерготерапевт от Националния съвет по въпросите на стареенето в Ню Йорк, се съгласява, че стареенето не винаги протича стабилно.
„Големи промени могат да настъпят в определени моменти от живота ви. Хората са склонни да преживяват промени, които ще се отразят на здравето им занапред“, каза Фери пред Fox News Digital.
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Всеки ги има: 10-те най-неприятни неща в нашето тяло
Стрес
Според Фери през 40-те си години хората вероятно ще се сблъскат с повече стрес или ще направят промени в начина си на живот, които биха могли да повлияят на благосъстоянието им, а към 60-те години свързаните с възрастта промени ще се отразят на органите и имунната система.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
„Тъй като стареенето протича на различни етапи, определени фази ще доведат до забележими промени във функционирането на организма“, допълни тя.
Връзка между стареенето и здравето
Още: Това са частите от тялото, които стареят първи
Тези „резки промени“ могат да окажат влияние върху здравето на хората с напредването на възрастта, установи проучването.
„През 40-те и 60-те години ключови молекули и микроби, свързани със здравето на сърцето и имунната система, се променят значително. През 40-те години промените в молекулите, които влияят на начина, по който тялото ви обработва мазнините и алкохола, могат да повишат риска от сърдечни заболявания, ако не се управляват добре. През 60-те години на миналия век промените в имунната ви система могат да ви направят по-предразположени към здравословни проблеми, свързани с възрастта“, каза Фери след разглеждането на резултатите.
Изследователите отбелязват, че не са били изненадани от промяната в началото на 60-те години, тъй като това е времето, когато обикновено се появяват свързани с възрастта заболявания и състояния.
Менопауза
Още: Младежки ъгъл - издайник на възрастта и как да се грижим за тази зона
Скокът в средата на 40-те години обаче не беше очакван. Макар първоначално да смятали, че тази промяна се дължи на менопаузата или перименопаузата при жените, те осъзнали, че тя се наблюдава и при мъжете на тази възраст.
„Това предполага, че макар менопаузата или перименопаузата да допринасят за промените, наблюдавани при жените в средата на 40-те години, вероятно има и други, по-значими фактори, които влияят на тези промени както при мъжете, така и при жените“, казва първият автор Сяотао Шен, д-р, бивш постдокторант по медицина в Станфорд.
„Идентифицирането и изучаването на тези фактори трябва да бъде приоритет за бъдещи изследвания.", добави тя.
Основното ограничение е, че тези промени могат да бъдат причинени от фактори, свързани с начина на живот или поведението, които обикновено се появяват през 40-те и 60-те години, признава Снайдър.
Още: Как COVID пандемията промени поведението на животните
Допълнително проучване
В перспектива екипът планира да проведе допълнителни изследвания на тези изблици на стареене.
Те също така подчертават значението на здравословното поведение за противодействие на тези промени.
„Това може да изглежда като увеличаване на физическите упражнения за защита на сърцето и поддържане на мускулната маса и в двете възрасти или намаляване на консумацията на алкохол през 40-те години, тъй като способността за метаболизиране на алкохола се забавя“, пишат изследователите.
Още: Мистерия: Чернобилски червеи са незасегнати от радиацията
„Аз съм голям привърженик на това, че трябва да се опитаме да коригираме начина си на живот, докато все още сме здрави.“, добави Снайдер.
За хората на 40 години е важно да се хранят здравословно, да управляват стреса и да намалят алкохола, за да подпомогнат промените в метаболизма и здравето на сърцето, според Фери.
Откриха новороден микроконтинент