Киселото мляко е намалило смъртността в България от коронавируса - а и не само в България, твърди ново проучване, публикувано в списанието "Clinical and Translational Allergy", изследващо връзката между смъртността на вируса и хранителните различия между нациите.
Още: Очни пептиди: Основни свойства и изводи от проучвания
Още: През Средновековието жените не са живели по-дълго от мъжете. Ето защо
Според изследването нациите, които консумират много кисело мляко или кефир - като Гърция, България и Турция, са регистрирали ниска смъртност от COVID-19. Заключението е, че това може да е причината за ниската смъртност, след като здравните системи на различните държави са много различни.
Освен ферментиралите млечни продукти експертите смятат, че прясното и киселото зеле могат да помагат в борбата с коронавируса, тъй като както ферментиралото мляко, така и зелето понижават нивата на рецептора АСЕ2, чрез който коронавирусът SARS-CoV-2 влиза в човешката клетка. Освен това тези храни действат като антиоксиданти. Според изследователите, това би могло да обясни защо страни като Германия и Южна Корея, където зелето е ключова част от менюто, са с по-малко смъртни случаи в пандемията.
"Храната играе роля при имунната защита срещу COVID-19 и може да обясни някои от разликите, наблюдавани в епидемиологичната ситуация в европейските страни. Разбирането на тези различия и защитни фактори, какъвто е храната, е от решаващо значение и може да помогне за овладяване на такива епидемии. Сега промених начина си на хранене, ям сурово зеле три пъти седмично, кисело зеле веднъж седмично, йогурт за закуска и избирам кисели зеленчуци", казва д-р Жан Буске, професор от университета в Монпелие във Франция и бивш експерт на СЗО, който ръководи проучването, предаде БГНЕС.
Още: Лекар: Мъжете са по-склонни да развият някаква зависимост
Още: Нова образна диагностика на рака на простатата показва 94% успеваемост
"Установихме, че определена храна може да намали активността на АСЕ2. Например ферментиралите млечни продукти са признати за естествени инхибитори на АСЕ2. Коронавирусът се свързва с АСЕ2, причинявайки оксидативен стрес, възпалителни процеси и респираторни ефекти. Ферментиралите храни имат мощен антиоксидантен ефект и могат да предпазят от тежка форма на COVID-19", заявява д-р Буске.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени: Алкохолът е свързан с над 200 заболявания, води до рак
Интересен аспект на проучването е, че рецепторите ACE, които всъщност са "родителят" на ACE2, се увеличават, ако сме на високомасна диета. Скорошни проучвания показват, че коронавирусът SARS-CoV-2 се размножава по-добре в масна среда - подробности ТУК! ACE и ACE2 са двата ензима, които регулират ренин-ангиотензин системата в човешкия организъм - а какво представлява тя, научете ТУК!
Авторите на изследването обаче подчертават изрично, че влиянието на COVID-19 със сигурност зависи от много причини и не може даден аспект на проявлението на вируса да се приписва само на един или друг фактор, включително и само на хранителна диета.
Още: "Йогурт-ваксина срещу коронавирус?"
Още: Защо се вдигат цените на тока и горивата: Обясняват експерти
Още: Как куркумата допринася за здравето на мозъка?