Хората с определена генетична мутация реагират по-остро на събитията в живота, което влияе върху риска от депресии, сочи ново изследване.
Австралийските учени са установили, че генът SERT, отговорен за доставката на серотонин в мозъка, очевидно влияе на емоционалната възприемчивост на човека и определя продължителна реакция и на лошия, и на добрия опит, пише The Sydney Morning Herald.
Съществуват три типа на този ген. Както установило изследването с участието на 333 доброволци, хората, които през детството си са преживели насилие и са били носители на две къси версии на този ген, по-често страдали от тежка депресия. Тоест именно съчетанието на тези два фактора повишавало риска.
Едновременно с това, ако у човека имало две къси копия, а в детството си той не се е сблъсквал с травматични събития, то в такъв случай шансовете за развитие на депресия били снижени дори в по-голяма степен, отколкото при всички участници в изследването.
Получава се, че гените сами по себе си не са присъда за това. Важна още е средата, в която се намира човек.
"Нашите резултати показват, че някои хора притежават гени, които ги правят по-възприемчиви към негативната среда, но при попадане в благоприятна среда те очевидно ще се чувстват добре", отбелязва д-р Чад Боусман, един от авторите на изследването.