Британският вариант на коронавируса може да е до 35% по-смъртоносен. Това сочи заключението на ново проучване, което обаче тепърва следва да бъде рецензирано и потвърдено от независим екип.
Още: Мозъкът на хората, които бягат маратони, се самоизяжда
Още: Децата, заразени с морбили, получават "имунна амнезия"
В проучването обаче изрично става въпрос за повишен риск при хора над 55 години. Изследвани са 47% от регистрираните официално с тест случаи на COVID-19 в Англия (направени извън болнични заведения) между 1 септември, 2020 година и 22 януари, 2021 година. Изследвани са и 7% от смъртните случаи заради коронавирус в Англия за същия период. В проучването под внимание са взети фактори като възраст, пол, етнически произход, социален статус и дали става въпрос за хора от домове за възрастни.
Резултатите са следните – под 55-годишна възраст рискът да умреш от този вариант не се променя особено. Но във възрастовите групи над 55-години нещата се променят.
Например – при мъжете между 55 и 69 години рискът за смътен изход в рамките на 28 дни от заразяването се увеличава от 0,56% на 0,73%. При групата 70 – 84 години вече абсолютният риск от смъртен изход е в 6,1% от случаите, след като при "стария" вариант на коронавируса е 4,7%. При 85 години и нагоре показателят стига до 21,7%, след като преди новия вариант е бил 17,1%.
Още: Учени възлагат големи надежди на бебето мамут Яна (ВИДЕО)
Още: Учени посочиха идеалната височина спрямо пола и възрастта
При жените, във възраст 70 – 84 години показателят става 3,7%, т.е. доста по-малко от мъжете, след като досега е бил 2,9%. От 85 години нагоре вече е 16,8% при 12,8% досега.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зелената Сахара е била обитаема, но изолирана
Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април
С корекция на данните, средният риск за по-вероятен смъртен случай при британския коронавирус става 35%.
Едно от предположенията е, че поради факта, че британският щам е с по-висок вирусен товар, това влияе и на изхода от заболяването. Няма обаче научни данни за окончателно такова заключение.