Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Подземният град Каймаклъ: Защо древните жители на Турция са се крили под земята?

12 октомври 2023, 07:50 часа • 14824 прочитания

През 1963 г. мъж в провинция Невшехир в Турция съборил стена в мазето си и открил гигантски подземен град с дълбочина до 18 етажа, изпълнен с параклиси, училища и конюшни. Известен като Деринкую, градът бил изоставен от векове – вероятно за голямо облекчение на човека, който току-що си бил пробил път вътре.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Работата по изграждането на града, за който се смята, че побирал до 20 000 души, може да е започнала още през VIII – VII век пр.н.е. Градът не е единственият по рода си в района – всъщност подземният град Каймаклъ е бил свързан с Деринкую чрез поредица от подземни тунели, пише IFL Science.

ОЩЕ: В Иран строители случайно откриха голям подземен град

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Снимка: Nevit Dilmen / CC BY-SA 3.0

Каймаклъ, който се простира на осем етажа под земята, е малко по-скромен от Деринкую, където живеели около 3000 жители. Горният етаж е бил използван за конюшни; вторият етаж надолу бил зает от църкви, гробове и жилищни помещения; докато третият бил използван за кухни, както и за съхранение и производство на вино. В това, което звучи като антиутопична научна фантастика, по-богатите семейства са били склонни да живеят по-близо до повърхността.

За първи път градът бил изкопан от меката вулканична скала около VII век пр.н.е., но е разширяван през вековете и е използван от ранните християни, за да се крият от религиозно преследване и атаки по време на арабско-византийските войни от 780 – 1180 г. В града, чиито горни четири етажа все още са достъпни за обществеността, има редица големи камъни, които вероятно са били използвани, за да блокират входовете на града от врагове.

Учудващо, градът не е бил напълно изоставен до 1923 г., когато гръцките жители на района са били принудени да напуснат по време на обмен на население между Гърция и Турция.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

ОЩЕ: Огромен подземен град на първите християни е открит в Турция (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес