Останките от голяма обществена сграда от римската епоха, открити в северния италиански град Фано, може да са на базиликата, проектирана от Витрувий.
Известният архитект и механик от времето на император Август е известен със своя трактат „Десет книги за архитектурата“, който вдъхновява Леонардо да Винчи да създаде „Витрувианският човек“.
Витрувий представя трактата си на Октавиан Август, английско издание на De architectura от 1684 г. Sebastian Le Clerc / Public Domain
Руините, разположени точно срещу форума, се състоят от поне пет помещения, съобщава агенция ANSA. Дебелината на стените е около метър и половина, стените са запазени до височина три метра и са украсени с мраморни плочи. Подовете също са украсени с плочи от скъп зелен и розов вносен мрамор. Археолозите са открили фрагмент от надпис върху мраморна плоча с букви, оцветени с червена боя, но са оцелели само две букви – V и на следващия ред I.
Въпреки че Марк Витрувий Полион е имал огромно влияние върху архитектурата на по-късните векове, много малко от неговите собствени сгради са известни. Дълго време той е военен инженер и се занимава с конструирането на различни обсадни оръжия.
Гладиатори се биели в Римска Британия
Писмени източници, включително трудът на самия Витрувий, споменават, че той е построил акведукт в Рим, мостове на Рейн и базилика в град, наречен Fanum Fortunae („Храм на щастието“), днес град Фано.
Според източници базиликата във Фано е построена през 19 г. пр.н.е., което добре съответства на приблизителната възраст на откритите руини. В своя труд Витрувий описва базиликата, като изброява подробно нейните характеристики и размери и възхвалява характерните ѝ пропорции и симетрия, които значително я отличават от типичната римска базилика от онова време.
Описанието на базиликата във Фано заема не по-малко от пет параграфа от трактата за архитектурата (Vitr. De Arch., V, 6-10). Centro Studi Vitruviani
Базиликата във Фано просъществува до 540 г., когато градът е опустошен от остготите. Вдъхновени от книгата на Витрувий, архитекти и художници многократно са я пресъздавали в илюстрации и модели. Правени са много опити за откриване на археологически следи от базиликата, но досега те са били неуспешни. Трябва да се признае, че дори настоящата находка да се окаже истински кандидат, ще бъде трудно това да се докаже.
Археолози откриха статуя на сфинкс с лице на римски император
Разкопките ще продължат веднага щом бъдат осигурени средства. Геофизичното сканиране на цялата улица, наречена случайно Via Vitruvio, проведено през 2021 г., е открило признаци на множество оградени пространства с различни форми и размери, но те вероятно принадлежат на различни епохи, а не на една сграда.