Международен екип от археолози, които от много години работят по бреговете на Нил в Судан, е публикувал данни за множество гробници на нубийската цивилизация. Изследването на учените установило, че тази култура се е развивала успоредно с Древен Египет и е заимствала много от своя съсед.
Още: Крилат демон е открит върху каменен печат от времето на Йеремия
Още: Учени изкопираха опасни вируси с помощта на изкуствения интелект
В изданието The Conversation се появи авторска статия на един от ръководителите на археологическата работа - Мишел Р. Бюзон. Тя пише, че преди хиляди години нубийската култура на територията на съвременен Судан активно е използвала подземни гробници за погребване на своите починали.
Тези гробници са разкопани в местността Томбос, разположена на брега на Нил в Северен Судан. Разкопките на мястото се провеждат от 20 години. Бюзон отбелязва, че гробниците не са били еднакви. Например някои от тях излизат над повърхността под формата на кръгли могили. В Древен Египет това не се е практикувало, вероятно това е оригиналната технология на нубийците.
Още: Кои новогодишни украси са опасни за кучетата?
Още: 9000-годишни незалепващи тави приготвяли фокача от неолита
Michele R. Buzon / CC BY-ND
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Твърди се, че аржентинският Ел Охо приютява НЛО и призраците на древни божества
Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски
Могилите отгоре са защитавали подземните гробници, чието строителство е започнало поне през 2500 г. пр.н.е. По това време този регион се е наричал царство Куш, а по-късно е наречен Нубия. Новите находки само потвърдили хипотезата, че древният Куш е просперирал и успешно се е конкурирал с Египет, а понякога дори го е завладявал.
Но се случило така, че вниманието на изследователите през последните два века било приковано към изучаването на древностите на Египет, а Судан останал встрани. В същото време изследователите казват, че тук е процъфтявала „успоредна“ на Древен Египет цивилизация, чиито постижения, включително технически, понякога са надминавали тези на древните египтяни.
Впрочем в своите открития археолозите виждат взаимното културно влияние на двете мощни държави от древността. Така и в Томбос били открити гробници, построени под формата на пирамиди. Може би нубийците просто са ги копирали от известните пирамиди на фараоните. Но има и друга версия: в Куш пирамидите биха могли да бъдат построени от сановник на Древен Египет, управлявал Нубия по време на Новото царство около 1200 г. пр.н.е.
Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
„Гробниците ни показват как хората са се опитвали да представят публично себе си и семействата си след смъртта – пише Бюзон. – Ние можем да свържем положението на тялото на погребания и артефактите, съпровождащи го в гроба с различни културни и религиозни практики. Така в едно от погребенията на мъж на средна възраст открихме и легло, и ковчег, които съчетават традиционните нубийски и египетски обичаи. В гробницата имаше и бронзови купи, украсена дървена кутия, купчина амулети, които са се смятали за магически предмети, и тайник с железни оръжия, демонстриращи ранната употреба на желязо в Нубия.“
ВИЖТЕ ОЩЕ: Останките от древни хора в пещерата "Бачо Киро" пренаписват първото заселване на Европа