Турски археолози са открили следи от човешко присъствие с 600 000 годишна давност в пещерата Яръмбургаз в Истанбул, съобщава тв TRT 1, цитирана от ТАСС.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
"Новите галерии не бяха включени в картата на пещерата, съставена през 1985-1986 г. Човешките следи в пещерата датират от 600 000 г. пр.н.е. Не успяхме да намерим човешки останки тук, но намерихме оръдия на труда, които са изработвали", казва археологът Метин Албукрек.
Яръмбургаз привлича интереса на изследователите от XIX век, когато австрийският минералог Карл Едуард Хамершмид (който сменил името си на Абдула Бей след преселването си в Османската империя) станал първият човек, провел геоложки проучвания там.
През ХХ век в пещерата били извършени археологически изследвания, финансирани от Националното географско дружество на Турция. В момента група археолози, геолози и професионални спелеолози са започнали нова експедиция до неизвестни досега части от пещерата. Експертите обърнали внимание на факта, че новооткритите галерии са останали непокътнати, а сталактитите и сталагмитите не са повредени, което е особено важно, като се има предвид, че основната част на пещерата е силно пострадала от ръцете на иманяри.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Яръмбургаз е особено известна с църквата, издълбана в стените на горната пещера. Там са открити следи от селища, датиращи от периода от горния палеолит до енеолита. По време на проучванията в пещерата са открити древни вкаменелости, животински кости и предмети, използвани от хората, населявали Яръмбургаз. Пещерата е кръстена на името на истанбулски квартал в Башакшехир – предградие в европейската част на града.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Според д-р Емре Куручайърли, друг член на изследователския екип, входът на пещерата е бил украсен с ниши от византийската и римската епоха, а Яръмбургаз е служил като „култово” място в древни времена. В Турция има само четири места, където са открити толкова стари артефакти, а находки от времената на палеолита, освен в Яръмбургаз, са откривани само в пещерата Карин в Анталия.
В Турция има много пещери, но в Истанбул се намират само няколко от тях. И нито една не е толкова древна, колкото Яръмбургаз, допълва изданието Daily Sabah.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души