Международен екип учени от Йейлския университет (САЩ) откриха нов вид сред гигантските костенурки, обитаващи Галапагоските острови, съобщава Франс прес.
Учените направили откритието с помощта на ДНК анализ. По време на изследване, започвало още през 2002 година, станало ясно, че популациите, които се смятали за един вид, всъщност принадлежат към друг.
Откритият вид е получил названието Chelonoidis donfaustoi в чест на Фаусто Йерена, който се грижел за Самотния Джордж, смятан за последен представител на абингдонска слонска костенурка.
"По наши оценки особите от този вид са между 250 и 300", казва еквадорският учен Ушингтън Тапиа, който взел участие в изследването. Тези костенурки обитават източната част на остров Санта Крус.
С новото откритие на Галапагоския архипелаг сега се наброяват 11 вида гигантски костенурки. Общо са известни 15 вида галапагоски костенурки, четири от които се измрели.
Галапагоските острови са разположени в Тихия океан и принадлежат на Еквадор. Зоната на Галапагоските острови се явява дом на много уникални видове, включително гигантски костенурки, игуани, някои видове птици и други животни.
Както смятат учените, наблюденията на галапагоските костенурки са станали отправна точка за Чарлз Дарвин в създаването на теорията на еволюцията чрез естествен отбор. По време на пътешествие по тези острови ученият е забелязал, че черупките на костенурките от различни острови имат разлики във формата.