Учените от Югозападния медицински център на Тексаския университет са открили неврони, участващи във формирането на епизодичната памет в хипокампа и енториналния кортекс на главния мозък на човека. Резултатите, публикувани в изданието NeuroImage, ще помогнат в разработването на нови методи за лечение на психически разстройства и черепно-мозъчни травми.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
В изследването на механизма на паметта взели участие 27 пациенти с епилепсия, на които били имплантирани електроди по време на хирургична терапия на труднолечима форма на епилепсия. Доброволците изпълнявали задачи за запомняне, което позволило да се определи активността на задействаните нервни клетки.
Общо били установени 130 неврона, чиято честота на сработване била свързана с успешното формиране на епизодична памет – паметта за личния опит, включително паметта за мястото и времето на събитията.
Както обясняват изследователите, тези неврони имат важни свойства. Например те демонстрират същия модел на активност, когато човек запомня информация и когато се опитва да извлече тази информация от паметта. Тази активност може да има отношение към шизофренията, когато поради дисфункция на хипокампа болните често не могат да различат халюцинациите от реалните спомени.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Резултатите допълват важен модел на формирането на паметта, наречен „Отделни фази при кодиране и извличане“ (Separate Phases at Encoding And Retrieval, SPEAR), построена въз основа на експерименти с мишки. Този модел обяснява как мозъкът успява да отличи старата от новата памет при извличане на информация. Учените са установили, че пиковата активност на невроните е свързана с фазата на тета-вълните на хипокампа, но тази фаза се измества между кодирането на паметта и спомените.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид