Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Острови на справедливостта: първите градове в света били свободни от социално неравенство

01 март 2024, 07:50 часа • 7201 прочитания

Първите градове вероятно са били напълно егалитарни и социалното равенство е помогнало за привличането на хиляди хора в тези големи праисторически селища. Според нов анализ появата на по-стратифициран социален ред може да е предизвикала упадъка на тези древни метрополиси.

ОЩЕ: Тайните на пещерата Гоф: Канибализъм и древни ритуали отпреди 14 700 години

Триполските градове, разположени в Понтийската степ на териториите на днешните Украйна, Молдова и Румъния, са възникнали преди приблизително 6200 години. Бързо разраствайки се по размери, тези неолитни селища се разширили и заемали площ от около 320 хектара, а по време на разцвета на триполската култура във всяко селище са живели до 15 000 души. Но независимо че са били най-големите праисторически селища в света, преди около 5600 години тези места станали практически необитаеми.

За да се опитат да определят как и защо триполските центрове са процъфтявали толкова впечатляващо, а след това са изпаднали в забрава, авторите на новото изследване са използвали коефициента на Джини като средство за оценка на неравенството в домакинствата (той се използва и днес в икономиката), съобщава IFLScience. Учените сравнили приблизително 7000 дома от 38 различни селища от триполската култура. Статията на изследователите е публикувана в списание Antiquity.

„Ако приемем, че разликите в размерите на къщите отразяват разликите в богатството на домакинствата, можем да видим ниско социално неравенство в триполските общества. Архитектурата на къщите (т.е. етажен план и конструкция) показва висока степен на стандартизация, както и проследимата мебелировка и тяхната икономическа дейност“, пишат авторите на изследването.

Кръговото или овално оформление на тези селища „гарантирало равен достъп до структурни елементи и инфраструктура“. Междувременно наличието на „многофункционални къщи за срещи“ в обществените зони показва, че цялата общност е можела да участва във вземането на политически решения.

ОЩЕ: Древните хора в Европа са палили огън преди най-малко 250 000 години

Но от около 3800 г. пр.н.е. д. пространственото разположение на селищата от триполската култура започва да се променя, което може би отразява ръста на неравенството и развитието на социална йерархия. По това време мегаполисите започват да се свиват и в околностите започват да се появяват по-малки селища.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес