Медузите, които обитават Черно море, не са опасни. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна доц. д-р Снежа Златева, ръководител на Клиниката по интензивно лечение на остри отравяния и токсикоалергии към ВМА – МБАЛ Варна.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
"Летуващите, които се къпят в Черно море, трябва да бъдат спокойни, тъй като нашите медузи не са опасни", заяви доц. Златева. По думите ѝ в Черно море се срещат два вида медузи.
"Едната е Aurelia aurita, която е със средни размери и е много красива – с четири розови кръга в тялото си. Сега е по-малко вероятно да се види, парчета от нея и цели медузи има през юни. В края на месец август и началото на септември може отново да се среща", добави доц. Снежа Златева. Вторият вид медуза, която обитава Черно море, е Rhizostoma pulmo, като тя е с много по-големи размери и може да бъде забелязана по крайбрежието през месеците септември и октомври.
"Отровата им има както токсични, така и алергични свойства, но нашите медузи имат много малки пипала и трудно преминават през кожа, особено окосмена. По-опасно е при попадане по лигавиците. Имаме случаи на изразено засягане на очите или тези, които се къпят голи, жилване по гениталиите. Тогава лигавицата е по-чувствителна и може да има по-изразени реакции като болка, парене, зачервяване, отток. Съветвам тези хора също да потърсят лекарска помощ, за да няма усложнения, тъй като нашите изследвания показват, че до 2% при някои случаи има едно хронифициране на алергичната реакция и то е свързано с характера на самите токсини", подчерта експертът.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията