07:31 четв  10 апр 2025

Оловен снаряд с надпис „Юлий Цезар“ е открит в Испания

09 януари 2024, 07:50 часа • 10286 | прочитания

Оловен снаряд за прашка, изписан с името на Юлий Цезар и иберо-римския град Ипска е открит в провинцията Монтиля, Андалусия, Южна Испания.

Още: Земята може да бъде превзета от злите борги от Стар Трек, асимилирани от технологиите: Прогноза на учени

Още: Изследване разкри тайните на дълголетието: Къде хората живеят над 100 години

Това е първото откритие на такъв тип снаряд на Иберийския полуостров с надпис на името на Гай Юлий Цезар, съкратено CAES. Това е и първият снаряд, надписан с името на мястото Ipsca – всъщност това е първият топоним на който и да е римски град в Испания, намиран някога, изписан върху снаряд за прашка, пише Arkeonews.

Още: Научно откритие: Музиката е свързвала народите още преди 4 хил. години (СНИМКИ)

Още: Вълнест дявол: Откриха ново цвете с необикновен външен вид (СНИМКИ)

Откритието станало възможно благодарение на задълбоченото проучване на снаряда, проведено от Хавиер Моралехо и Хесус Роблес от Автономния университет в Мадрид, заедно с Антонио Морено от Археологическия музей на Кабра и Хосе Антонио Морена от Музея на историята на Баена. Тяхната работа вече е публикувана в научното списание Zephyrus на Университета в Саламанка.

Снарядът за оловна прашка е намерен на 19 километра от Баена, в провинцията Монтиля – испанска община с около 23 хиляди жители, разположена в автономната област Андалусия. Градът е разположен на средна височина от 372 метра над морското равнище и на 49 километра от Кордоба. Ужасният последен сблъсък на гражданската война вероятно се е състоял в неговите кампании – битката при Мунда – която довежда Юлий Цезар тук срещу синовете на Помпей през 45 г. пр.н.е.

Още: Кога ще умрем? Изкуственият интелект навлезе в живота ни и се научи да предсказва смъртта (СНИМКА)

Още: Смущаващи детайли за "Титаник": Ново откритие за последните часове на кораба

ОЩЕ: Най-старата фабрика за военни оръжия в света е съществувала преди 7200 години

През 45 г. пр.н.е. оцелелите синове на Юлий Цезар и Помпей – Гней и Секст Помпей, водят последната битка от гражданската си война в провинцията. Точното местоположение на битката при Мунда отдавна се обсъжда, като районът на Монтиля е един от водещите претенденти. Откриването на оловния снаряд подкрепя тази теория и потвърждава съюза на Ипска с фракцията на Цезар.

Още: Гинес "козирува" на плъх - минотърсач (ВИДЕО)

Още: Има изненадващо лесен начин за премахване на микропластмасата от питейната вода (ВИДЕО)

Снарядът е с форма на жълъд, със заострени краища. Той е с размери 4,5 сантиметра дължина, 2 сантиметра ширина и 1,7 сантиметра височина, а теглото му е 71,1 грама. И носи два надписа, в релеф: IPSCA и CAES.

Надписи върху оловни снаряди за прашка (glandes inscriptae) са използвани за първи път през V век пр.н.е. в Гърция, а традицията продължава през ранната римска имперска епоха. Глинените форми, използвани за производството на снарядите, са издълбани, така че снарядът, след като се втвърди, получава релефен надпис. Надписите обикновено включват името на създателя, военния командир, легиона или мястото, където трябва да бъдат използвани.

През цялата история прашката придобива популярност като оръжие в Древна Гърция и Римската епоха.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch
Failed to fetch