Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Огромен подземен град на първите християни е открит в Турция (ВИДЕО)

21 април 2022, 08:45 часа • 58582 прочитания

Преди две години в град Мидят в турската провинция Мардин започват археологически дейности в рамите на проект за почистване и запазване на исторически улици и сгради. До една от къщите археолозите се натъкват на пещера: по време на огледа ѝ се оказва, че пещерата служи като проход към други места, свързани с коридори.

Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море

Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство

Известно е, че Мидят е съществувал през IX век пр.н.е.: тогава е завладян от асирийския цар Ашурнасирпал II. Но съществуват предположения, че самата основа на града се отнася към III хилядолетие пр.н.е. - времето, когато в тези земи идват хуритите, които по-късно основават царството Митани.

В продължение на много векове градът остава асирийски, с изключение на редките периоди на завоевания. Така през I век пр.н.е. земите наоколо са завладени от Тигран II и стават част от Велика Армения. По-късно, при император Траян, те се считат за римската провинция Асирия.

Археолози изследват доказателства за съществуването на Пилат Понтийски

Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене

Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет

От 150 г. пр.н.е. до 250 г. сл.н.е. Мидят е част от Едеското кралство. По време на разпространението на християнството в Мала Азия асирийците от Мидят приемат новата религия много бързо. Тази земя се смята за люлката на Сиро-персийската християнска църква (Асирийската източна църква).

Археолозите твърдят, че съвременните жители на Мидят са знаели за съществуването на пещери из целия град, но не са придавали никакво значение на това, тъй като не си представяли мащаба на подземните структури.

Историческите източници казват, че Мидят е получил името си от асирийска дума, която се превежда като „Град на пещерите“. Среща се и в надписи от IX век пр.н.е. Учените смятат, под града винаги е имало пещери, но те са станали обитаеми преди около 1900 години – във времената на римските гонения на първите християни.

Слънчевият феномен на "свещения град" Ел Тахин е бил свързан с неговия крах

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение

При разкопките в подземния град са открити олтари, отделни помещения с явно култов характер, хранителни складове, кладенци и проходи с коридори. Археолозите са открили в различни части на града и много артефакти, датиращи от II и III век от н.е. в различни части на града.

В Мала Азия вече са откривани подземни градове: най-известните от тях са Деринкую и Невшехир в Кападокия. Но ако първият е изкопан и използван преди хилядолетия, то вторият е датиран от учените към период, не по-стар от ранновизантийския.

Според ръководителя на разкопките Гани Таркан подземният град Мидят се различава от тях по това, че е използван непрекъснато в продължение на почти 1900 години. Първоначално е построен като място за укриване или бягство. Както е известно, през II век християнството не е било официална религия: семейства и групи, приели християнството, обикновено са намирали убежище в пещери, спасявайки се от преследването на Рим.

Според Таркан в подземния град биха могли да живеят 60-70 хиляди души. Това е много смело предположение, но не бихме бързали да се съгласим с него – поне до края на разкопките и проучването на всички находки.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Откриха следи от "успоредна" на Древен Египет цивилизация

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес