Изследователите от центъра Complexity Science Hub във Виена разказаха за проблемите, с които могат да се сблъскат жителите на строящата се от есента на 2022 г. „Огледална линия“ (The Line) в Саудитска Арабия.
В статия, публикувана в списанието NPJ Urban Sustainability, Рафаел Прието-Кюриел и Даниел Кондор твърдят, че правата линия е неефективна форма за град.
Урбанистите анализирали транспортните условия на строящия се мегаполис, в който се планира да се заселят девет милиона души и който ще се състои от два успоредни 170-километрови небостъргача.
Авторите на статията са изчислили средните разстояния между хората, времето за пътуване и транспортната мрежа за града въз основа на наличната информация за „Огледалната линия“.
„Ако девет милиона жители са равномерно разпределени в целия град, на всеки километър ще живеят около 53 000 души. Ако произволно изберем двама души от града, те ще се намират средно на 57 километра един от друг“, отбелязват изследователите.
Според тях формата на самия метрополис (линия) максимизира разстоянието между жителите му, затова „активното движение ще бъде невъзможно, тъй като разстоянията са твърде големи“.
Учените признават, че градът в процес на изграждане има и „положителни аспекти“, включително липсата на автомобили, фокусът върху високоскоростната железопътна линия за превоз на хора и стоки и малката площ поради формата му. Въпреки това „пътуването между две локации на „Огледалната линия“ ще отнема средно един час“.
Саудитска Арабия налива 80 млрд. долара в един от най-големите строителни обекти в света
Изследователите са изчислили, че новият метрополис ще се нуждае от 86 жп гари, „за да се гарантира, че всички жители са на пешеходно разстояние от транспортната линия“. „С толкова много гари влаковете ще спират твърде често, снижавайки средната си скорост и прекарвайки твърде много време на гарите“.
По този начин „населението на „Огледалната линия“ ще прекарва повече време в пътуване, отколкото хората в по-големи градове, например Сеул“.
Защо „Кръг" е по-добре от „Линия“
Затова урбанистите предлагат да превърнат „Огледалната линия“ в „Кръг“, тъй като тази форма е по-ефективна за града.
The city will also run on 100% renewable energy in line with the project's environmentally friendly focus.
— The Line (@TheLineNeom2030) April 15, 2023
A handout picture provided by Saudi's NEOM on July 26, 2022, shows the design plan for the 500-meter-tall parallel structures. pic.twitter.com/ckoTmH4jOs
„В Кръга очакваното разстояние между двама случайни хора е само 2,9 километра. В рамките на два километра човек ще може да стигне пеша до 66% от дестинациите, така че ще бъде по-активен. В „Кръга“ няма нужда от високоскоростна железопътна система, тъй като хората могат да стигнат до повечето места пеша или с велосипед, а автобусите ще ги отведат до останалите. „Кръг“ обхваща приблизително същата площ като град Пиза в Италия, но населението му е 50 пъти по-голямо. Кръглата форма за града е най-желателна, тъй като съкращава разстоянието до работата и енергията, необходима за работата на транспорта“, обясняват авторите на статията.
ОЩЕ: Мегаполисът на бъдещето: Саудитска Арабия готви чудо (ВИДЕО)