Израелски учени от университета Бен Гурион са открили, че арахнофобите (хора, които се страхуват от паяци) смятат, че паяците са по-големи, отколкото са в действителност. Ново изследване сочи, че страхът изкривява обективното възприятие на размерите на тези членестоноги.
В изследването взели участие момичета, които били разделени на две групи – такива, които се страхували от паяци, и такива, които не ги възприемали като опасност. И едните, и другите разглеждали еднакви картинки на различни паяци, пеперуди и птици. След разглеждането на снимките учените питали доброволците да оценят размерите на показаните същества.
Станало ясно, че участниците, които се страхуват от паяци, смятали, че паяците са доста по-грамадни от пеперудите. Втората група ги виждала като по-малки.
"Открихме, че макар всички момичета да оценяваха паяците като изключително неприятни същества, то само плашливите надценяваха техните размери", разказва д-р Тали Лейбович.
Във втория експеримент изследователите добавили снимки на насекоми – оси и бръмбари. Специалистите отбелязали, че бръмбарите били оценявани като по-големи, отколкото са всъщност, поради неприязънта към тях. А размерите на осите, от които момичетата не се страхували, били оценявани вярно.
Експериментите показали, че оценката на размера на съществото зависи от това, доколко то е неприятно на човека – с други думи, от страха. "Това изследване установи, че обективното възприятие дори на такава проста характеристика като размера на нещо зависи от емоциите. Това означава, че всеки от нас възприема света различно", казва Лейбович.
По думите на изследователката резултатите от изследването повдигат повече въпроси, отколкото дават отговори – дали арахнофобите не се страхуват от паяци поради това, че оценяват необективно техните размери?
Бъдещите изследвания на учените в тази област ще помогнат да се открият методи за лечение на различни фобии, сигурни са специалистите. Резултатите от тяхното изследване са публикувани в научното издание Biological Psychology.