Астрономически симулации и древноегипетски текстове показват, че Млечният път е бил свързан с древната египетска богиня на небето Нут. Това се вписва в мултикултурните митове за нашата родна галактика.
Древните египтяни са били ревностни наблюдатели на нощното небе. Те включили астрономическите наблюдения в своята религия, митология и отчитане на времето (като създали концепции като 365-дневни години и 24-часови дни).
ОЩЕ: Коптска магия - как хората са се справяли с любовта и омразата в древността?
Древните египтяни са били известни с астрономическите си познания за Слънцето, Луната и планетите, но досега не било ясно каква е била ролята на Млечния път в египетската религия и култура, пише Arkeonews.
Наскоро д-р Ор Граур от университета в Портсмут открил някои улики, които предполагат възможна връзка между древна египетска богиня и нашата родна галактика.
Ново изследване хвърля светлина върху връзката между Млечния път и египетската богиня на небето Нут. Документът се основава на древни египетски текстове и симулации. Предполага се, че през зимата Млечният път подчертава протегнатите ръце на Нут, докато през лятото очертава гръбнака ѝ през небесата.
British Museum / Public Domain
Нут е богиня на небето, често е изобразявана като обсипана със звезди жена, извита над своя брат и съпруг – бога на земята Геб. Тя предпазва земята от наводнения от нахлуващите води на празнотата и играе ключова роля в слънчевия цикъл, поглъщайки Слънцето, когато залязва привечер и го ражда отново, когато изгрява на зазоряване.
Едно примамливо предположение е, че Млечният път е небесно проявление на Нут. Д-р Граур черпи от богата колекция от древни източници, включително Текстовете от пирамидите, Текстовете от ковчега и Книгата на Нут, и ги сравнява със сложни симулации на египетското нощно небе.
Той открил убедителни доказателства, че Млечният път подчертава божественото присъствие на Нут. Освен това д-р Граур свързва египетските вярвания с тези на други култури, показвайки прилики в начина, по който различните общества интерпретират Млечния път.
ОЩЕ: Къде е входът към подземния свят? Митични места, които действително съществуват
„Моето изследване също така показва, че ролята на Нут в прехода на починалия към отвъдния живот и нейната връзка с годишната миграция на птици е в съответствие с начина, по който другите култури разбират Млечния път – казва той. – Например като път на духовете между различни народи в Северна и Централна Америка или като Пътя на птиците във Финландия и Балтика.
Изследването ми показва как комбинирането на дисциплини може да предложи нови прозрения за древните вярвания и подчертава как астрономията свързва човечеството между култури, география и време. Този документ е вълнуващо начало на по-голям проект за каталогизиране и изучаване на мултикултурната митология на Млечния път.“
Статията е публикувана в Journal of Astronomical History and Heritage и е представена в Scientific American.