Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новите варианти на коронавируса – защо са по-опасни, колко всъщност се заразяват повторно?

09 март 2021, 08:32 часа
Реклама

Всеки има глава на раменете си и може да прецени дали сега е небходимо да отиде на ресторант. Така доц. Любомира Николаева-Гломб, ръководител на катедра "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) коментира ситуацията с мерките срещу коронавируса в България в момента и отварянето на ресторантите и заведенията.

Очаквам британският вариант на коронавирус (B.1.1.7) да стане още по-доминантен, добави доц. Николаева-Гломб. Тя предупреди, че като си преболедувал COVID-19 или си ваксиниран, не значи, че си 100% защитен.

Не повече от 1000 души са заразени повторно с COVID-19 по официални данни за света при над 117 000 000 официално установени случая на зараза, добави Николаева-Гломб. Същевременно обаче тя заговори за бразилския град Манаус и многото реинфекции там, които обаче не вкарвали толкова често в болница. Още: Научен страх: Заразяваме се отново, колективният имунитет срещу коронавируса е невъзможен

Що се отнася до другите варианти на коронавируса (южноафриканския, бразилския, нигерийския), доцентът счита, че е въпрос на време да влязат в България. Николаева-Гломб счита, че нигерийският вариант е най-притеснителен, защото антителата след преболедуване срещу него са най-малко ефективни. С други думи, количеството антитела трябва да е по-високо около 6-7 пъти, за да ни защити от този вариант.

Николаева-Гломб смята и, че са нужни още изследвания при модификация на ваксините срещу коронавирус, за да се види дали новите ваксини ще правят достатъчно като брой антитела за противодействие на мутирали варианти на вируса.

"Леко ми се дръпна, като видях "положителен". Казах си "споко, 14 дни, ще го изкараш", сподели и собственият си опит от разболяването с COVID-19 доцентът.

Още: Коронавирусът в България: Огромен брой заразени, починали и приети за интензивно лечение

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес