Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нови данни в лекарствената сага със замърсители, предизвикващи рак

04 октомври 2022, 16:14 часа • 5821 прочитания

Употребата на ползваното за лечение на артериална хипертония лекарство "Лизиноприл" стимулира клетъчни процеси, помагащи за развитието на меланома. Това е заключението в ново проучване, публикувано през месец септември, 2022 година.

Проучването е правено в лабораторни условия и обхваща не само "Лизиноприл", а също и Лосартан. И това лекарствено вещество отдавна е във фокуса на научните среди, както и всички лекарствени вещества от т.нар. клас "сартани". Повече за сартаните научете от думите на проф. Георги Чернев: Все повече научни трудове обръщат внимание на сартаните и рака

Заключението на изследването, касаещо "Лизиноприл", е поредното парче в пъзела по темата за замърсяване на лекарства с канцерогенни вещества – в случая нитрозамини. Един от по-скорошните примери е с лекарството Januvia на Merck. То е за диабетици. За пореден път през август в Januvia бяха открити нитрозамини, като временно Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) позволи употребата му при количество на нитрозамините над позволената дневна доза (37 ng). FDA обаче не позволи количество над 246,7 ng. Временното разрешение беше дадено, за да няма недостиг на лекарството.

"Проучванията на колегите ни са отново индикативни за потенциалната роля за развитие на рак и на нов клас медикаменти като АСЕ инхибиторите, на антидиабетните препарати, както и отново на сартаните като тригери на процесите на карциногенезата". Това заяви пред Actualno.com проф. Георги Чернев, ръководител на кожната клиника на МВР болница.

"Експерименталното проучване e върху меланомни клетки и наблюдаваните върху тях ефекти, настъпващи след употребата на сартани и АСЕ инхибиторите. За пореден път и аналогично на други проучвания от близкото минало се установява, че тези субстанции са в състояние да потенцират адхезията и инвазията на меланомните клетки. Дали това се дължи на чистата субстанция или карциногенните примеси, остава отново неясно, но фактите не могат са бъдат оспорени, независимо дали “виновна” в случая е активната субстанция или примесите в нея", добави проф. Чернев. Ето какво още каза той:

Досега ние като научен колектив не сме проследявали клинично дали приемът на АСЕ инхибитори при наши пациенти е свързан с дозисно зависими времеви интервали за генериране на кожни форми на рак. Липсват наши наблюдения и върху току що оповестените данни за замърсяване на Januvia с нитрозамини. Но несъмнено представлява интерес. Старирахме вече наблюдения на такива групи от пациенти.

Доскоро се коментираха потенциалните странични ефекти на замърсен с нитрозамини метформин: двама наши пациенти, приемали метформин и сартани, развиха кожни форми на рак, като единият от тях разви и простатен карцином. Данните за това са публикувани.

Скоро ще бъдат публикувани и първите наши, визирам български в случая, но и същевременно световни данни по отношение на потенциално замърсен с нитрозамини метформин като индуктор на определена кожна ракова форма. Полето за клинично наблюдение се разширява изключително много с обявяването на други групи от медикаменти, изтеглени от пазара поради налична контаминация с нитрозамини, надвишаваща значително допустимите за деня дози (ADI/ acceptable daily intake dosis). Очаквайте новини."

Години по-късно: В САЩ чуват български предупреждения за канцерогенни лекарства, а в България?

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес