Ранни хоминини, които са живели на територията на днешен Северен Китай преди 200 000 и 160 000 години, са били доста напреднали: те са ловували на групи и са правили оръжия, инструменти и дрехи. А също така се отличавали с голяма глава с ниско чело и големи зъби – и именно тази характеристика стана основа за отделянето им в нов вид.
Нашият прародител Луси може да е използвал инструменти преди повече от 3 милиона години
„Това изследване изяснява вкаменелости на хоминини, които имат тенденция да включват всичко, което не може лесно да бъде приписано на Homo erectus (Изправения човек), Homo neanderthalensis (неандерталеца) или Homo sapiens“, казва Кристофър Бей, професор по антропология в Хавайския университет.
В статия в списание Nature Communications тези древни хора е предложено да бъдат наречени Homo juluensis – от Ju lu, което означава „огромна глава“ на китайски език.
Обемът на черепа на Homo juluensis е достигал от 1700 до 1800 кубични сантиметра. За сравнение черепът на съвременния зрял Хомо сапиенс е средно около 1350 cm3, а този на неандерталеца – средно около 1450 cm3.
Но най-голямото внимание на учените привлекли зъбите на този човешки прародител. Те са подобни на зъбите на денисовците дотолкова, че Бей и колегите му предложили да ги класифицират като Homo juluensis, което предизвикало вълнение в научния свят, особено на Запад.
Зъбите са сходни не само по размер, но и по структура на дъвкателната повърхност. Идеята обаче все още е обект на дебат сред палеоантрополозите, тъй като „много западни учени казаха, че китайските вкаменелости трябва да се наричат денисовски, а не обратното“. Или денисовците са обща група, която включва и новия вид.
„Въпреки че започнахме този проект преди няколко години, не очаквахме да можем да предложим нов вид хоминин (човешки прародител) и след това да можем да организираме фосилите на хоминин от Азия в различни групи. В крайна сметка това трябва да помогне за научната комуникация“, казва Бей.
„Въз основа на анализа на зъбите и датирането ние смятаме, че денисовците най-вероятно принадлежат към Homo juluensis, изхождайки от тяхното сходство, казва Сюже Ву от Института по палеонтология на гръбначните животни и палеоантропология към Китайската академия на науките.
Станалите предмет на дискусии вкаменелости са изкопани в края на 70-те години на миналия век на място, известно като Сюйдзяо, на границата между провинциите Шънси и Хъбей. Там са намерени фрагменти от кости на 16 индивиди, както и хиляди артефакти, каменни инструменти и животински кости, свидетелстващи за лов на коне.
Мистериозен изчезнал вид заложил гените си в съвременните хора
„Вероятно те са ловували на групи – като заобикаляли група коне и след това ги нападали. В Сюйдзяо те вероятно са обработвали конете направо на място“, казва Бей.
Тези хоминини са живели в малки групи, което ги е направило уязвими на снежни бури – и в крайна сметка е довело до изчезването им. Преди около 120 хиляди години съвременните хора дошли от Африка на територията на съвременен Китай и постепенно напълно заменили Homo juluensis.