Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нефтен сондаж в Иран завърши с откриването на гигантски древни урни

18 юли 2022, 07:45 часа • 7035 прочитания

При сондиране за нефтени кладенци в югозападен Иран случайно е открит древен некропол, включващ гробници с огромни погребални урни. Изглежда, че този гробен комплекс датира от времето на съществуването на Партското царство (III век пр.н.е. – III век сл.н.е.), когато последователите на митраизма са извършвали погребения в него. Това съобщава Tehran Times.

Индо-иранският култ към Митра – божеството на дневната светлина и слънцето, организаторът на естествения космос, първоначално свързан с идеята за договора – става основа за възникналата в Близкия изток в епохата на елинизма на синкретичната религия, обикновено наричана митраизъм. Митра въплъщава доброжелателната страна на божествената същност и гарантира съществуването на отношенията в света. Произходът на култа към Митра традиционно се свързва с вярванията на предците на индоарийците и ираноарийците, живели в Близкия изток през II хилядолетие пр.н.е. Иранският митраизъм възниква в държавата на Ахеменидите в резултат на комбинацията от няколко култа. Възможно е той да е станал идеология, която е била в опозиция на зороастризма.

Поклонниците на Митра се отличавали с погребалните си ритуали. Те оставяли телата на своите мъртви на повърхността, а след това събирали костите им и ги поставяли в астодани („хранилища за кости“ или „костни съдове“) – специални урни за кости. Този вид погребение е бил особено популярен в източните райони на Партското царство. Урни от теракота, обикновено неглазирани и отнасящи се към късна Партия, са откривани в Ниса и Согдиана. В западните райони на това царство били приети и други видове погребения, например зазиждане на трупове в стените или подовете на къщи от кирпич, или поставяне на останките в дървени или глинени крипти.

При пробиване на нефтени кладенци край река Карун, в околностите на град Ахваз, разположен в югозападен Иран, случайно е открит древен некропол. Иранският археолог Хосеин Фейзи казва, че гробният комплекс се намира на около 150 метра от реката и включва погребения на древни хора, включително гробници с огромни бежови урни, покрити с естествена смола. Според учения, тъй като урните са обърнати към реката, това позволява да се направи извод, че некрополът е бил използван от последователи на митраизма.

Предварителните изследвания показват, че гробният комплекс датира от времето на Партското царство, съществувало около 247 г. пр.н.е. – 224 г. сл.н.е. и простирало се от горното течение на Ефрат (територия на съвременна Турция) до източните райони на Иран. Фейзи отбелязва, че традицията за погребение в урни датира от неолита. Но обикновено по този начин са погребвани бебета или малки деца. В Иран подобен обред става широко разпространен именно по времето на Партското царство.

Откритите гробници с урни според археолога може да бъдат сравнени с предишни находки, направени по време на изследване на гробище в провинция (остан) Бушер. Този паметник, възникнал по времето на древната държава Елам (около 3200 – 539 г. пр.н.е.) и просъществувал до Сасанидската империя (около 224 – 651 г. сл.н.е.), включвал три вида погребения, включително гробници с огромни урни. Повечето от погребенията в това гробище датират от времето на Партското царство.

По-рано археолозите откриха руините на третия по големина зороастрийски храм на огъня в Североизточен Иран. По всяка видимост той е съществувал по време на династията на Сасанидите. Сред находките бяха колекция от корнизи на колони, както и надписи, оставени от на езика пахлави.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Мистериозен "Господар на Вселената" от древна Палмира най-после е установен

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес