Медици са успели да потиснат епилептични припадъци с насочени ултразвукови импулси при пациенти, върху които не действали други лекарства. Резултатите от изследването са публикувани в научното списание „Epilepsia”.
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
Насочените ултразвукови импулси като цяло са безопасни за пациентите. Те могат да променят начина на мозъчната активност. При двама от всеки шест участника в изследването епилептичните припадъци започнали да се случват значително по-рядко, пишат неврофизиолозите.
По данни на Световната здравна организация, около 50 млн. души в света страдат от различни форми на епилепсия. При около 70% от случаите болестта може да се контролира медикаментозно, но понякога епилепсията не се поддава на лечение. Това принуждава медиците да търсят по-радикални мерки, включително имплантиране на електроди или накърняване на онази част от мозъка, където се намира епилептичното огнище.
В новото изследване учени от Китай разработиха нов метод за борба с подобни форми на епилепсия. Изследователите се опитали да потиснат пристъпите с насочени ултразвукови импулси.
Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура
Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)
Опитите с животни показали, че ултразвуковите импулси с ниска интензивност сериозно променят работата на онези нервни клетки, към които са насочени. Важното в случая е и че подобни импулси са безопасни за мозъчната тъкан. Водени от тази идея учените се опитали да потиснат пристъпите на шестима доброволци, лекувани с медикаменти срещу епилепсия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финикийците не били предци на картагенците
Още: Експерти разкриха на каква възраст се появяват първите бели косми и защо
Експериментът показал, че краткотрайното облъчване на мозъка с насочен ултразвук променя значително мозъчната дейност при всички участници. Положителни промени в здравословното състояние са регистрирани при двама пациенти, докато състоянието на останалите четирима не се е променило видимо.
Подобни резултати означават, че насочените ултразвукови импулси като цяло са безопасни за човешкото здраве и може да бъдат използвани за потискане на епилепсията при пациенти, които не са податливи на лекарства.