Медици са успели да потиснат епилептични припадъци с насочени ултразвукови импулси при пациенти, върху които не действали други лекарства. Резултатите от изследването са публикувани в научното списание „Epilepsia”.
Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април
Още: Ново изследване: Децата на разведени родители са с цели 61 % по-висок шанс за инсулт
Насочените ултразвукови импулси като цяло са безопасни за пациентите. Те могат да променят начина на мозъчната активност. При двама от всеки шест участника в изследването епилептичните припадъци започнали да се случват значително по-рядко, пишат неврофизиолозите.
По данни на Световната здравна организация, около 50 млн. души в света страдат от различни форми на епилепсия. При около 70% от случаите болестта може да се контролира медикаментозно, но понякога епилепсията не се поддава на лечение. Това принуждава медиците да търсят по-радикални мерки, включително имплантиране на електроди или накърняване на онази част от мозъка, където се намира епилептичното огнище.
В новото изследване учени от Китай разработиха нов метод за борба с подобни форми на епилепсия. Изследователите се опитали да потиснат пристъпите с насочени ултразвукови импулси.
Още: Научно изследване определи най-красивото име в света
Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози
Опитите с животни показали, че ултразвуковите импулси с ниска интензивност сериозно променят работата на онези нервни клетки, към които са насочени. Важното в случая е и че подобни импулси са безопасни за мозъчната тъкан. Водени от тази идея учените се опитали да потиснат пристъпите на шестима доброволци, лекувани с медикаменти срещу епилепсия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Експериментът показал, че краткотрайното облъчване на мозъка с насочен ултразвук променя значително мозъчната дейност при всички участници. Положителни промени в здравословното състояние са регистрирани при двама пациенти, докато състоянието на останалите четирима не се е променило видимо.
Подобни резултати означават, че насочените ултразвукови импулси като цяло са безопасни за човешкото здраве и може да бъдат използвани за потискане на епилепсията при пациенти, които не са податливи на лекарства.