Учени от университета в Нагоя (Япония) доказват, че ако напишете своята реакция на негативен инцидент на лист хартия и след това го разкъсате или изхвърлите, това намалява чувството на гняв. Резултатите от изследването са публикувани в списание Scientific Reports.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
„Очаквахме, че нашият метод до известна степен ще потисне гнева. Но бяхме изумени, че гневът почти напълно изчезна“, казва водещият автор Нобуюки Кавай.
ОЩЕ: Гневът е най-добрият мотиватор. Възможжно ли е?
Авторите помолили учениците да напишат кратки мнения по важни социални въпроси, като например дали трябва да се забрани пушенето на обществени места. След това на участниците било съобщено, че тяхното есе ще бъде оценено от докторанти в университета в Нагоя.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Но независимо от написаното от участниците рецензентите поставили ниски оценки. В отзивите дори написали обиден коментар: „Не мога да повярвам, че образован човек може да мисли така. Надявам се този човек да научи нещо, докато е в университета.“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
След като раздали тези обидни оценки, изследователите помолили участниците в проучването да запишат мислите си относно обратната връзка, като се съсредоточат върху това, което е предизвикало техните емоции. И накрая, учените предложили на една група участници или да изхвърлят хартията, която са написали, в кошчето, или да я съхраняват в папка на бюрото си. На втората група било наредено да унищожи документа в шредер или да го постави в пластмасова кутия.
След това участниците били подканени да оценят своя гняв. Както се очаквало, всички участници съобщили за по-високи нива на гняв след получаване на обидни коментари. Но гневът на хората, които изхвърлили хартията в кофата за боклук или я нарязали, бил стихнал напълно.
ОЩЕ: Внезапен гняв. Защо случайни хора ни ядосват?
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Наред с практическите ползи, това откритие може да хвърли светлина върху произхода на японската културна традиция, известна като хакидашисара (хакидаши означава почистване или изплюване на нещо, а сара се отнася до ястие или чиния).
Хакадешисара е ежегоден фестивал, на който хората чупят малки дискове, изобразяващи неща, които ги ядосват. Резултатите от изследването могат да обяснят чувството на облекчение, което изпитват участниците, след като си тръгнат от фестивала.