Най-голямото изчезване на видове е продължило 60 000 години

11 февруари 2014, 12:48 часа • 76302 | прочитания

Най-голямото изчезване на животински и растителни видове в историята на Земята преди 252 милиона години е продължило 60 000 години, установи американско проучване, цитирано от Франс прес и БТА.

Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали

Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си

Този период се счита от учените за много кратък от геологична гледна точка. Преди това учените мислеха, че процесът е траял около 200 хиляди години. По всяка вероятност той е бил породен от гигантски вулканични изригвания, виновни за унищожаването на 96 на сто от морските видове и на 70 на сто от земните видове.

Освен с пагубното въздействието на мега-вулканите, много други хипотези бяха предложени за обясняването на масовото изчезване на видове през пермския период, включващ епохата отпреди 298 до 252 милиона години. Някои теории обясняваха явлението с падането на астероид, други - с катаклизми в околната среда.

Изследователите от Масачузетския технологичен институт, водени от Сам Бауринг, осъществили в рамките на изследването си ново датиране на вулканични образци, взети от Китай. От тях проличало, че масовото изчезване на видовете е продължило само 60 000 години.

Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура

Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)

"Как бихме могли да си представим, че 96 на сто от живите същества в океана са изчезнали само за няколко десетки хиляди години", запита Бауринг. "Едно необикновено измиране се нуждае и от едно необикновено обяснение!"

Екипът установил, че 10 000 години преди този процес в океаните е настъпило рязко повишаване на количеството на въглерод. Това може да се обясни с по-голямото присъствие на въглероден диоксид в атмосферата. Промяната е довела до повишаване киселинността на океаните и покачване на температурата им с 10 и повече градуса по Целзий. А това е сложило край на живота на по-голямата част от морските живи същества.

Новата датировка на продължителността на процеса донякъде потвърждава хипотезата, че изчезването на видовете в този период е било породено от масови вулканични изригвания в Сибир. Те са изсипали огромно количество химически съединения в атмосферата и океаните и най-вече въглероден двуокис. Като се има предвид краткостта на периода на измирането на видовете, може да се предположи, че само едно катастрофално изригване е породило процеса. То е довело до бърз срив на всички екосистеми на планетата, изтъкват учените.

В историята на Земята са познати 5 изчезвания на видове. Последното се е случило преди 65 милиона години, като е унищожило 50 на сто от видовете, сред които и динозаврите. Предполага се, че процесът е бил предизвикан от падането на астероид върху Земята.

Още: Учени откриха напълно нов цвят, който може да се види само по специален начин

Още: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес