Най-голямото изчезване на животински и растителни видове в историята на Земята преди 252 милиона години е продължило 60 000 години, установи американско проучване, цитирано от Франс прес и БТА.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Този период се счита от учените за много кратък от геологична гледна точка. Преди това учените мислеха, че процесът е траял около 200 хиляди години. По всяка вероятност той е бил породен от гигантски вулканични изригвания, виновни за унищожаването на 96 на сто от морските видове и на 70 на сто от земните видове.
Освен с пагубното въздействието на мега-вулканите, много други хипотези бяха предложени за обясняването на масовото изчезване на видове през пермския период, включващ епохата отпреди 298 до 252 милиона години. Някои теории обясняваха явлението с падането на астероид, други - с катаклизми в околната среда.
Изследователите от Масачузетския технологичен институт, водени от Сам Бауринг, осъществили в рамките на изследването си ново датиране на вулканични образци, взети от Китай. От тях проличало, че масовото изчезване на видовете е продължило само 60 000 години.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
"Как бихме могли да си представим, че 96 на сто от живите същества в океана са изчезнали само за няколко десетки хиляди години", запита Бауринг. "Едно необикновено измиране се нуждае и от едно необикновено обяснение!"
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Екипът установил, че 10 000 години преди този процес в океаните е настъпило рязко повишаване на количеството на въглерод. Това може да се обясни с по-голямото присъствие на въглероден диоксид в атмосферата. Промяната е довела до повишаване киселинността на океаните и покачване на температурата им с 10 и повече градуса по Целзий. А това е сложило край на живота на по-голямата част от морските живи същества.
Новата датировка на продължителността на процеса донякъде потвърждава хипотезата, че изчезването на видовете в този период е било породено от масови вулканични изригвания в Сибир. Те са изсипали огромно количество химически съединения в атмосферата и океаните и най-вече въглероден двуокис. Като се има предвид краткостта на периода на измирането на видовете, може да се предположи, че само едно катастрофално изригване е породило процеса. То е довело до бърз срив на всички екосистеми на планетата, изтъкват учените.
В историята на Земята са познати 5 изчезвания на видове. Последното се е случило преди 65 милиона години, като е унищожило 50 на сто от видовете, сред които и динозаврите. Предполага се, че процесът е бил предизвикан от падането на астероид върху Земята.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?