Съвместен датско-кувейтски екип от археолози, ръководен от Музея на Мосгард, откри 4000-годишен храм от бронзовата епоха, свързан с ранната цивилизация Дилмун (3200 до 320 г. пр.н.е.) на кувейтския остров Файлака в Персийския залив.
Още: Археолози откриха следи от битката между цар Йосия и фараона Нехо при Армагедон
Още: Откриха най-старата мравка, на милиони години е
Цивилизацията Дилмун, описвана като „където изгрява слънцето“ и „земята на живите“, е една от най-старите цивилизации в света, разположена в източната част на Арабския полуостров. Архипелагът в Персийския залив, който сега е Кралство Бахрейн, е бил дом на столицата на Дилмун, пише Аrkeonews.
Разсекретени шпионски снимки разкриха 1400-годишно бойно поле в Ирак
Поради благоприятното си местоположение цивилизацията Дилмун успява да се превърне в основен търговски център. В пика на своята мощ тя доминира търговските пътища на Арабския залив. Въпреки значението и дългата си история, цивилизацията Дилмун се смята за една от най-големите мистерии в историята и малко се знае за нея.
Още: Оксфордските академици вдигали наздравици с чаша от човешки череп чак до 2015 г.
Още: Древните римляни излъгали за военна победа над кушитите
Откритието е обявено от Кувейтския национален съвет за култура, изкуства и литература. Съветът обяснява в изявление за пресата, че това откритие е последвало непрекъснати разкопки в източния регион на двореца и храма на Дилмун на хълм, известен като F6, който датира от ранния период на цивилизацията на Дилмун през бронзовата епоха.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Революционно: Учени откриха как мозъкът ни създава, съхранява и извлича спомени
Следи от стената, за които се смята, че са били част от платформата на същия храм, са открити на хълма F6 по време на по-ранни разкопки и са датирани между 1900 и 1800 г. пр.н.е. Целият храм, който е с размери 11 на 11 метра, вече е открит. Намерени са и многобройни артефакти, включително печати и керамика, които свидетелстват за връзката на храма с хората от Дилмун – източносемитска група от Източна Арабия, която участва в широка търговия с месопотамските цивилизации.
Новите находки се намират недалеч от други значими структури, свързани с тази древна култура, като „Двореца“ и „Храма Дилмун“, което означава, че това е вторият храм, открит в същата обща област.
Ръководителят на датската археологическа експедиция в Кувейт д-р Стефан Ларсен каза, че това изключително откритие е пробив в разбирането на религиозните практики на цивилизацията Дилмун.
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
Д-р Хасан Ашкенани, професор по археология и антропология в Кувейтския университет, посочва, че намирането на храма до голяма административна сграда загатва за значението на мястото като религиозен и административен център за кралството.
Залата на крал Артур се оказа кошара за добитък
Националният съвет за култура, изкуство и литература на Кувейт (NCCAL) казва в съобщение за пресата, че кувейтско-датският екип успешно е завършил сезона на проучване през 2024 г., като е продължил работата си от сезоните 2022 - 2023 г.