Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мумия на жена със зъби, израснали в стомаха, откриха в Египет

14 ноември 2023, 07:50 часа • 2385 прочитания

Археолози, които провеждат разкопки на голямо древно гробище в Египет, откриха зъби сред останките на млада жена - но не израснали в устата, а в коремната кухина, и те се оказали рядък вид тумор. Статия за находката е публикувана в сп. International Journal of Paleopathology.

Тератомът - в превод от гръцки е "чудовище тумор". Неговата особеност е, че фрагмент от тъкан, например коса, зъби или дори око, расте на нетипично място. При деца тератомът е по-често в сакрокоцигеалната (кръстцовата и опашната) област, при възрастни - в областта на гениталиите.

Находката е от гробището на Амарна - град, построен като столица, но съществувал само десетилетие и половина през XIV век пр.н.е. Останките на жена, починала на възраст между 18 и 21 години, били открити в подземна гробница. Тялото, както е било обичайно за неелитни погребения, било увито в плат, но имаше повече украшения от тези на погребаните наблизо.

ОЩЕ: Големият сфинкс може да не е създаден от хора: какво откриха учените (СНИМКА)

Например сред костите на момичето бил открит пръстен с бога джудже Бес, който защитавал от зли духове и покровителствал деца и майки. Изследователите смятат, че той се е озовал при младата жена именно поради тератом: тези тумори могат да причинят силна болка и дори да станат причина за безплодие.

Понастоящем разпространението на тератомите е сравнително ниско, като клиничната литература съобщава за различни нива от 1,2 до 14,2 случая на 100 000 души годишно. Но археолозите отбелязват, че от всички новообразувания шансовете за откриване именно на тератом са най-високи, тъй като зъбът, израснал на неправилно място, има по-голям шанс да се съхрани в продължение на векове, отколкото туморите на меките тъкани.

Двоен тератом A. Deblauwe / Dabbs et al., 2023

В същото време в специализираната литература са описани само четири случая на такива патологии: погребение от V век. пр.н.е. в Испания, V век от н.е. - във Франция, XVI - XVII век от н.е. - в Перу, XV - XVIII век от н.е. - в Португалия. Така мумията от Амарна се явява най-древното от известните тяло с тератом и в същото време - първото в Африка.

Ахетатон („Хоризонта на Атон“) Тел Ел Амарна или Амарна е град в Древен Египет. Построен е в края на 15 век пр.н.е. от фараона Аменхотеп IV (Ехнатон), който превръща Ахетатон в своя резиденция и столица на Египет вместо Тива, а така също и в център на въведения от него култ към бог Атон.
Сградите в Ахетатон са различни от строените в Египет дотогава, въпреки че почти няма запазили се, тъй като са били изградени от т.нар. talatat – стандартни каменни блокове с размери 27 на 27 на 54 см, които са използвани само през управлението на Аменхотп IV, по време на Амарнския период, а след смъртта му спират да бъдат използвани. По-късно блоковете от сградите на Ахетатон са използвани от Хоремхеб и Рамсес II като запълващ материал за колони или като основа на големи сгради.
Храмовете в Амарна се отличават от традиционните древноегипетски храмове по това, че са отворени – без тавани и врати. През първата половина на 14 век пр.н.е., при фараона Хоремхеб, който окончателно премахва култа към бог Атон, започва унищожаването на изоставения вече град.
Амарна съществува като град за кратък период от време, около дванадесет години. Това включва управлението на Ехнатон и около три години управление на Тутанкамон. Това е бил период на голяма интелектуална дейност, забележителни иновации и изключителна свобода, която се проявява в различните форми на изкуството и в разпространението на малкия бизнес. Космополитната, динамична и креативна Амарна, представлява уникален момент от историята на древен Египет.

Ахетатон („Хоризонтът на Атон“) Тел Ел Амарна, или Амарна, е град в Древен Египет. Построен е в края на XV век пр.н.е. от фараона Аменхотеп IV (Ехнатон), който превръща Ахетатон в своя резиденция и столица на Египет вместо Тива, а така също и в център на въведения от него култ към бог Атон.

Сградите в Ахетатон са различни от строените в Египет дотогава, въпреки че почти няма запазили се, тъй като са били изградени от т.нар. talatat – стандартни каменни блокове с размери 27 на 27 на 54 см, които са използвани само през управлението на Аменхотп IV, по време на Амарнския период, а след смъртта му спират да се използват. По-късно блоковете от сградите на Ахетатон са използвани от Хоремхеб и Рамзес II като запълващ материал за колони или като основа на големи сгради.

ОЩЕ: Древен египетски папирус описва змия с 4 зъба и още десетки отровни влечуги

Храмовете в Амарна се отличават от традиционните древноегипетски храмове по това, че са отворени – без тавани и врати. През първата половина на XIV век пр.н.е., при фараона Хоремхеб, който окончателно премахва култа към бог Атон, започва унищожаването на изоставения вече град.

Амарна съществува като град за кратък период от време, около дванадесет години. Това включва управлението на Ехнатон и около три години управление на Тутанкамон. Това е бил период на голяма интелектуална дейност, забележителни иновации и изключителна свобода, която се проявява в различните форми на изкуството. Космополитната, динамична и креативна Амарна представлява уникален момент от историята на Древен Египет.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес