Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мистериозен сигнал, открит до „Титаник“ преди 26 години, най-накрая е разгадан (ВИДЕО)

29 октомври 2022, 07:47 часа • 66992 прочитания

Пол Наргеолет се е гмуркал до останките на потъналия „Титаник“ повече от всеки друг – повече от 30 пъти. По време на една от тези експедиции през 1998 г. той фиксирал на хидролокатора звуков сигнал близо до мястото на катастрофата. Това било нещо като масивен хълм на много голяма дълбочина – около 2900 метра.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Дълго време не беше ясно какво е това: корабокрушение, някаква геоложка особеност или нещо съвсем ново. Сега мистерията най-накрая е разбулена.

По време на експедиция към потъналия „Титаник“ по-рано тази година Наргеолет и неговите колеги изследователи успели да документират дълбоководен вулканичен риф, невероятно богат на морски живот. Това се оказала непозната и неописана подводна екосистема. Изследването е финансирано от благотворителната фондация с нестопанска цел OceanGate Foundation, която е обявила откритието.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Членовете на експедицията наблюдавали гъби, корали, риби, омари и други на върха на базалтовия хребет, който условно бил наречен Наргеолет – Фанинг в чест на откривателя Пол Наргеолет и Ойзин Фанинг, учен от експедицията.

Една от главните области на изследване в този случай била да се разбере как концентрацията на организми и съставът на цялостната екосистема се променят между естествения хребет Наргеолет – Фанинг и мястото на корабокрушението на „Титаник“.

Изследователите също така събрали множество водни проби, от които ще бъде изолирана екологична ДНК, за да се разбере какви видове живеят на новооткрития хребет. Ще се използват и компютърни модели на екосистеми. Всичко това играе роля в изследванията как климатичните промени влияят на океаните и как тези крехки екосистеми могат да се адаптират и оцелеят, когато водата се затопли.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Скрити под водата. Подводни гори са два пъти по-големи от Индия

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес