Основи на къщи на повече от 5000 години са открили археолози по време на разкопки в селището Яншао, в централната провинция Хънан в Китай. Тези сгради се приписват от експерти на културата Яншао, най-древната на територията на Китай.
Разкопките в селището продължават от век, но откритията продължават да се редят едно след друго.
河南仰韶村遗址首次发现大房子
— HiHenan (@hihenan) November 27, 2022
According to the first Yangshao Forum in Sanmenxia, Henan, on November 27, China’s archaeologists found a large building with a rammed earth footing of the wall in the #Yangshao village site. pic.twitter.com/5IkQbnf4zw
Този път археолозите са открили руините на къща, която някога е била част от комплекс сгради с под от трамбована пръст. Според археолозите тя принадлежи към късния период на културата Яншао. Стените също са били от трамбована пръст, а общата площ на къщата надхвърля 130 квадратни метра.
„За първи път след разкопките в село Яншао през 1921 г. бяха открити руините на голяма къща“, казва Ли Шивей от Института за културно наследство и археология на провинция Хънан, който ръководи разкопките.
Освен това в същия район археолозите открили четири изкуствени окопа и голям брой културни реликви, включително брадва от нефрит, която символизира военна мощ. Новите открития говорят в полза на хипотезата, че по време на периода Яншао на това място може да е било разположено голямо селище с голям брой жители. Вероятно това може да е бил гъсто населен, по онова време процъфтяващ град, който е притежавал мощни и сложни отбранителни съоръжения.
Според Ли всичко това е от голямо значение за изучаване на сложността на цивилизационния процес в басейна на Жълтата река (Хуанхъ) в праисторическия период. Културата Яншао, възникнала в средното течение на Жълтата река, се смята за важен източник на китайската цивилизация. Тя е широко известна със своите усъвършенствани техники за производство на керамика.
ОЩЕ: В най-голямата крепост на асасините е открит древен астрономически инструмент