Гигантски дупки, една от които може да погълне цял квартал с шестетажни сгради, се появяват на дъното на Арктика с топенето на вечната замръзналост, пише Live Science.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Въпреки продължаващото изменение на климата, което води до повишаване на средните температури в Арктика, топенето на вечната замръзналост, изглежда, има друга причина - нагрети, бавно движещи се подземни води.
Арктическата вечна замръзналост на дъното на канадското море Бофорт се е намирала под вода от около 12 000 години, като се започне от края на последния ледников период. Тогава разтопената вода на ледниците е покрила региона. Досега замръзналото морско дъно е било скрито от погледите на учените. Според изследователите тази отдалечена част на Арктика едва наскоро е станала достъпна за изследователите, тъй като изменението на климата води до отстъпване на морския лед.
Нова анимация показва как напредва глобалното затопляне (ВИДЕО)
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Когато учените за първи път започнали да провеждат проучвания на морското дъно в региона през 2010 г., те се фокусирали върху ръба на шелфа и наклона в канадското море Бофорт. На около 180 км от брега те забелязали ивица от необичайно пресечена местност с дължина 95 км по морското дъно. Този участък от морското дъно някога е бил краят на вечната замръзналост по време на последния ледников период.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
За да разберат как се е развила тази неравност и какво би могло да я причини, учените провели още три изследвания. Снимки от различни периоди показали появата на вдлъбнатини със стръмни и неправилни форми. Според изследователите най-големият кратер има колосалните 225 метра дължина, 95 метра ширина и 28 метра дълбочина.
Според изследователите вероятните причини за започване на този цикъл са бавните климатични промени, свързани с края на последната ледникова епоха. След като потопената вечна замръзналост е започнала да се топи, затоплените подземни води са започнали да се издигат с няколко сантиметра нагоре. Това е довело до по-голямо топене на леда отгоре.
Ускорено топене превръща ледения щит на Гренландия в най-голямата хидроцентрала в света
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя
Тази замръзнала утайка се е разширявала нагоре, образувайки малки конични хълмове, наречени пингос. Те са причината за необичайната грапавина, забелязана от учените.
Изследванията също така показали, че с времето кратерите се разширяват. „Продължаващото разширяване на някои депресии, наблюдавани в многобройни изследвания, показва, че развитието на тези дупки е част от текущи процеси“, пишат изследователите в статия, публикувана в списание PNAS.