Както вероятно достатъчно от нас си припомнят заради епидемията от коронавирус, телата ни реагират при срещата с вируси и бактерии и обикновено отговорът на това нападение ни прави устойчиви при следваща среща с тях. На тази база са разработени ваксините, пазещи ни от опасни болести като туберкулоза, морбили и т.н.
Надеждите на всички са за подобно развитие в скоро време и по отношение на новия коронавирус. За целта е нужно по-задълбочено изучаване на заболяването. Преди седмица австралийски учени описаха имунната реакция, която се наблюдава при заразени с вируса и заключението им беше, че тялото ни отговаря по същия начин както при грип.
Ограничено изследване в Китай пък показва колко време е нужно на оздравелите да образуват антитела. Медицинското издание The Lancet описва проучването, провело се на базата на информация за 16 оздравели пациенти. Данните показват, че първите антитела се появяват най-рано 10 дни след симптомите на COVID-19 .
14 дни след появата на симптоми при 94% от пациентите (15 души) има образувани IgG тела, а при 88% (14 души) - IgM.
При един от случаите е установено жива РНК (носителят на генетична информация) на вируса и то 25 дни след първите симптоми. 100% от участващите в проучването са образували анти RBD IgG.
Успокояващото в случая е, че при нито един пациент не се проявява мутация на вируса.
Имуноглобулин М (IgM) е първият отговор на телата ни срещу инфекцията, която се проявява след срещата с нов вирус или бактерия. Наличието на IgG в пробите пък показват, че тялото се е сблъскало в миналото с въпросните "нападатели".
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 28 март"