Китайски учени успешно извършиха имплантация на мозъчен чип, за да възстановят част от двигателните способности на парализиран пациент, конкурирайки се с устройството на американската компания "Neuralink" на Илон Мъск, съобщи Синхуа.
Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Мъск очаква до шест месеца да започнат тестовете на безжичния мозъчен чип върху хора
Екип от университета "Цинхуа" в Пекин обяви успешен първи тест на импланта "Нюрал Електроник Опъртюнити" (NEO). Устройството е за безжичен анализ на електрически импулси, подадени от мозъка. Така помага на парализиран мъж самостоятелно да изпълнява някои двигателни функции с ръцете си. Разработчиците казват, че тяхното устройство е по-малко инвазивно от "Neuralink" и потенциалната му употреба също включва разширяване на човешките когнитивни способности в бъдеще.
Предисторията
NEO се разработва повече от 10 години. Университетът получи разрешение да проведе изпитание върху хора в началото на 2023 г. Първият пациент е мъж с пълно увреждане на гръбначния мозък в резултат на автомобилна катастрофа, вследствие на което четирите му крайника са парализирани от 14 години, пише БТА.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Имплантиран в ръката чип отключва колите на Tesla (ВИДЕО)
Китайското устройство е имплантирано между черепа и външната мозъчна обвивка дура матер. Според разработчиците тяхното устройство "с размерите на две монети" може потенциално да комбинира човешкия интелект с компютър.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид