Неинвазивното измерване на сатурацията става с помощта на уред, наречен пулсоксиметър. Те определят показателя безболезнено.
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
В домашни условия се използва портативен пулсоксиметър, който може да се закупи от аптеките. Освен сатурацията, пулсоксиметърът показват и пулса (чиято стойност може да бъде над 100%, за разлика от тази на сатурацията).
Как работи пулсоксиметърът?
Най-общо казано пулсоксиметърът определя колко ярка е кръвта ни. Колкото по-ярка е тя, толкова по-наситена е с кислород. Артериалната кръв е по-ярка, защото в нея има повече кислород. Във венозната кръв има по-малко кислород и затова тя е по-тъмна. Тази особеност е залегнала в основата на работата на пулсоксиметъра.
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Снимка: iStock
В единия край на уреда се намира източникът на светлина, а на другия - датчик. Когато сложите пръста си в пулсоксиметъра той пропуска светлинни вълни с различна дължина през пулсиращата кръв. Тези лъчи осветяват хемоглобина, който пренася кислорода.
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност
Пулсоксиметъра анализира количеството на пропусната светлина и ги привежда в цифри. По този начин разбираме колко е насищането на кръвта ни с кислород (сатурацията) в проценти. Стойността се отбелязва със символа SpO2.