Голямата любов към телевизията води до влошаване на когнитивните функции и снижаване на обема на сивото вещество, предупреждават американски учени. Изследователите съветват да се замени подобно интелектуално-пасивно прекарване на свободното време с настолни и компютърни игри или с четене.
Прекарването на прекалено много време пред телевизора е опасно за мозъка, сочат едновременно три изследвания, представени на онлайн конференцията на Американското кардиологично общество.
Когнитивните функции позволяват на човека да запомня, да мисли, да разсъждава, да общува и да решава проблеми. С напредването на възрастта те постепенно се влошават и в днешно време, когато продължителността на човешкия живот е нараснала съществено, когнитивните нарушени стават сериозен проблем – всяка година се диагностицират повече от 7 млн. случая на деменция. Но много фактори, влияещи на когнитивните функции, са свързани с начина на живот и човек може да ги контролира самостоятелно.
Тези вредни навици водят до деменция
„Изследванията сочат ползата от физически упражнения з поддържането на здравето на мозъка, но за потенциалното влияние на продължително слабоподвижни занимания, такива като гледането на телевизия, върху структурата и функциите на мозъка, е известно малко – казва проф. Кели Пети от университета на Алабама в Бирмингам. – Важно е да се обърне внимание на това, тъй като други изследвания са показали, че физическата активност и слабоподвижният начин на живот могат да влияят различно върху здравето. Преминаването на здравословен начин на живот в средна възраст, от 45 до 64 години, в контекста на нашето изследване, може да бъде важен фактор за поддържане на здравето на мозъка в по-късни години.“
Здравословният начин на живот подразбира ограничаване на времето за гледане на телевизия, подчертават учените. Те цитират изследване на доброволци, което е установило, че увеличаването на времето за гледане на телевизия е свързано и с намаляването на обема сиво вещество с 0,5%, което е аналогично на темповете на ежегодна атрофия в по-напреднала възраст.
Ето защо Алцхаймер прогресира бързо
„Новите данни сочат, че гледането на телевизия е свързано с когнитивните функции и обема на сивото вещество – казва Райън Дохърти, водещ автор на едно от изследванията. – Отчитайки, че биологичните процеси, лежащи в основата на деменцията, като правило започват в средна възраст, може да се снижат рисковете, като се коригира поведението – например отказ от прекомерното гледане на телевизия.“