Молекулярен биолог анализира как се променя геномът на новия тип коронавирус в популациите на норки. Оказа се, че поради повечето от новите мутации в РНК, заразността на SARS-CoV-2 за хората намалява. Статия с резултатите от изследването е публикувана от електронната научна библиотека bioRxiv, съобщава БГНЕС, позовавайки се на ТАСС.
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
"Разпространението на коронавируса сред норки се превърна в голям проблем за човечеството, тъй като SARS-CoV-2 бързо мутира в тяхната популация. В същото време той може да се върне отново при хората. Анализът на геномите на тези щамове на вируса, които бяха широко разпространени сред норки, показа, че или по-рядко заразяват хората или изобщо не се срещат сред хората", пише Томокадзу Кониши, асистент в Университета на префектура Акита (Япония).
Проблемът с норките и новия тип коронавирус беше идентифициран в края на април тази година. Тогава холандските медии съобщиха, че местните епидемиологични служби са открили следи от вируса в тялото на норки, отгледани в две ферми в провинция Северен Брабант. Холандските власти предположиха, че вирусът е попаднал в животните от заразени работници.
По-късно огнища на коронавирус бяха регистрирани във ферми за норки в САЩ, Канада, Дания и други европейски страни. Поради това властите започнаха масово да унищожават животните и да забраняват развъждането им. Допълнителни опасения поражда фактът, че при популациите от норки вирусът мутира особено бързо и лесно се предава от хората на животните и обратно.
Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура
Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)
Томокадзу Кониши анализира подробно какви мутации се появяват в генома на коронавируса, след като патогенът навлезе в популацията на норки. С помощта на тези данни той проучи в каква посока се развива еволюцията на вируса. Той сравнява набори от малки промени от геномите на вируси от ферми за кожи и подобни щамове на SARS-CoV-2, които циркулират сред жителите на Холандия, Дания и други страни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финикийците не били предци на картагенците
Още: Експерти разкриха на каква възраст се появяват първите бели косми и защо
Анализът показва, че в някои региони на Европа вирусите на норка и човек са започнали да се променят по различни траектории. Следователно, животинските вируси постепенно стават по-малко заразни и опасни за хората. Както отбелязва Кониши, щамове на коронавирус, които циркулират сред животните, все още не са открити сред жителите на Холандия и други страни, където се отглеждат норки.
Също така популациите от норки все още нямат щамове на коронавирус, които са особено заразни за хората, както и онези разновидности на вируса, възникнали по време на втората вълна на епидемията. Това може да означава, че вирусът се е адаптирал твърде добре за заразяване на тази или онази популация и е загубил способността да се разпространява еднакво ефективно сред хората и сред норки. Това се доказва и от факта, че онези щамове на коронавирус, които са достигнали до хора от норки и са започнали да се разпространяват в края на лятото, вече са почти напълно изчезнали сред населението и делът на смъртните случаи от COVID-19 се е увеличил. Това предполага, че те са били по-малко инфекциозни и по-малко заплашителни за хората, отколкото тези вариации на вируса, които наскоро са започнали да циркулират сред хората.
По-нататъшното изследване на вирусите на норка, според Томокадзу Кониши, ще позволи на човечеството да използва такива щамове на SARS-CoV-2 като основа за ваксина срещу COVID-19.
Още: Учени откриха напълно нов цвят, който може да се види само по специален начин
Още: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия