Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изследователи създадоха демонична карта от фолклорни източници

05 януари 2025, 09:28 часа • 3622 прочитания

Изследователи от Полската академия на науките създадоха карта, на която са обозначили местата, извлечени от етнографски и фолклорни източници, свързани с демонични и митологични същества. Картата е част от изследване, публикувано в Journal of Maps, което показва историческите региони на Померания и Мекленбург в мащаб 1:720 000. Изследването се стреми да съчетае художествените и символичните характеристики на ренесансовите карти със съвременните ГИС инструменти, като посочи произхода на историите за върколаци, дяволи, дракони, домашни духове, великани и елфи, както са записани от немски и полски фолклористи.

ОЩЕ: "Тук има дракони": Какво може да се види на древните карти на света

Картографиране на свръхестественото

Общо 1200 разказа за свръхестествени неща, написани от фолклористи от XIX и началото на XX век, са картографирани на 600 места, всяко от които е свързано със специфични характеристики на ландшафта.

Włodzimierz Juśkiewicz et al. / Journal of Maps, 2024

„Интересувахме се главно от местни истории за странни събития, свързани с конкретно място. Например религиозни легенди, в които се предполага, че вещици са се срещали на тази конкретна планина, този камък някога е бил хвърлен от великан, дяволът е построил язовир на езерото или в това блато се е появил „блуждаещият пламък“ (Will-o'-the-wisp)“, казва етнологът д-р Робърт Пиотровски от екипа за интердисциплинарни изследвания на антропоцена към Института по география и пространствена организация на Полската академия на науките.

ОЩЕ: "Карта на съкровищата": откриха нови фрагменти от плочата Сан Белек

Авторите на изследването смятат, че естетиката на италианските ренесансови карти отразява най-добре климата на епохата, тъй като те са били разглеждани като произведения на изкуството, като много от тях са считани за шедьоври на изтънчено майсторство и са били известни със своите изображения на чудовища.

Чудовищата от неизвестното

„В миналото тези чудовища е трябвало да запълват празни пространства – например вода или места на карти, които все още не са били напълно известни“, обяснява д-р Дариуш Брикала, географ и специалист по история на картографията.

Włodzimierz Juśkiewicz et al. / Journal of Maps, 2024

Според авторите на изследването тези карти сега могат да се основават на исторически техники и естетика, като същевременно служат като средство за изследване на еволюцията на картографията, която след Втората световна война е преминала от изкусна и научна практика към модерни, цифрови и интерактивни форми.

ОЩЕ: Минойската цивилизация използвала "звездни пътеки" за ориентир

Историите за свръхестествени същества изглеждат нещо общо за всички култури, предавани от поколение на поколение, може би най-често като начин за обяснение на мистериозни природни феномени. Дори в епоха, когато вярата в този вид традиционни истории е намаляла, те са неизменна част от приказките, разказвани на деца, и са богати източници на вдъхновение за творците на литература и филми.

Митичните същества на Европа

През 2012 г. изследователи от университета във Вилнюс създадоха картата „Митичните същества в Европа“, която включва 213 същества от целия континент. Категоризирайки създанията в редица общи групи според тяхната форма, природа и отношение към хората, картата разкрива както огромно разнообразие в Европа, така и широки области на сходство дори между много далечни култури.

ОЩЕ: Огромна пътна мрежа от Римската империя е открита във Великобритания

Giedrė Beconytė et al. / Journal of Maps, 2014

В допълнение към универсално разпознаваемите фигури на великани и вампири, има и други, които ще бъдат непознати за повечето извън региона, където се намират, като например Слейпнир (осемкракият по-бърз от вятъра кон на върховния скандинавски бог Один. Слейпнир е рожба на бога йотун Локи, превърнал се в кобила, за да съблазни коня Свадилфари), саратан (гигантско морско създание от арабската литература) и барбегази (чудовища, които приличат на космати скали. Те обаче имат много остри зъби и са способни да имитират човешка реч. В швейцарския и френския фолклор барбегази – букв. „замръзнала брада“ – е планинско същество, подобно на джудже или гном).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес