Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Износените стави скоро може да се лекуват с инжекция с коремни мазнини

05 януари 2022, 08:51 часа • 12783 прочитания

Инжекции със собствена мазнина от корема на пациента ще помагат за възстановяването на износените му колене и глезени. Вече 120 души са изпробвали новия метод върху себе си и споделят за намаляване на болката и сковаността при артрит.

Учените са установили, че човешката мастна тъкан е богата на стволови клетки. А те от своя страна са в състояние да се „превръщат“ в различни видове тъкани, пише Daily Mail. Остеоартритът се появява, когато хрущялът, който помага на нашите стави да поемат напрежението при движение, се износва с течение на времето.

Възрастта, травмите и затлъстяването са отбелязани като утежняващи фактори. Болката и сковаността при движение затрудняват извършването на ежедневни дейности и могат да доведат до депресия и проблеми със съня.

Лечението на артрита варира от обезболяващи до стероидни инжекции. Само във Великобритания всяка година се извършват 90 000 операции по смяна на колянната става.

Новият метод включва първоначално изсмукване на мазнини от корема чрез липосукция под локална анестезия. След това полученото вещество се пречиства и обработва, за да се отстранят всички примеси. Например такива като кръв. След това останалите клетки, включително стволови клетки, се инжектират в поразената става. Цялата процедура отнема само 60 минути.

Твърди се, че стволовите клетки след това се превръщат в клетки, наречени хондробласти, които узряват в хондроцити. Хондробластите и хондроцитите са основните компоненти на хрущяла.

Освен артрита на коляното, проучванията предполагат, че инжекцията с коремна мазнина също подобрява симптомите на артрит на глезена, а според изследователите процедурата може да се използва върху други стави, като рамото и китката.

Експериментът бил проведен върху 120 пациенти с артрит. Те получили само една инжекция, съдържаща клетки от мастна тъкан. Методът все още не изучен напълно, но някои частни клиники вече са започнали да го използват.

Необходими са още клинични проучвания, казват експерти, тъй като има малко доказателства за ефикасността, а страничните ефекти изобщо не са проучени

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес