Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изясниха причината за тромбозите след ваксиниране с AstraZeneca

03 декември 2021, 13:17 часа • 5941 прочитания

Американски лекари са открили, че аденовирусът на шимпанзето и човешките аденовируси, които се използват като вектори във ваксините, могат да се свържат с тромбоцитния цитокин PF4. Според учените имунната система бърка PF4 с чужд аденовирус и произвежда антитела срещу него, които причиняват тромбоза. Изследването е публикувано в Science Advances.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Ваксината срещу коронавирус, разработена от AstraZeneca, се използва в много европейски страни от края на 2020 г. След началото на кампанията за ваксинация с този препарат някои от ваксинираните започнали да развиват тромбоза, придружена от спадане на нивото на тромбоцитите. Впоследствие Европейската агенция по лекарствата призна тромбозата като рядък страничен ефект на препарата на AstraZeneca, а след това и на ваксината на Johnson & Johnson. Съобщава се и за тромбоза при двама аржентинци след въвеждането на Sputnik V според доклад от октомври 2021 г. на аржентинското министерство на здравеопазването.

Симптомите на тези тромбози напомнят на хепарин индуцирана тромбоцитопения, когато след прилагане на антикоагуланта хепарин започват да се произвеждат антитела срещу неговия комплекс с PF4 (тромбоцитен цитокин, който подпомага съсирването на кръвта). Тези антитела активират тромбоцитите за образуване на кръвни съсиреци и броят на тромбоцитите намалява. Две научни групи едновременно са описали такива антитела при хора, ваксинирани с AstraZeneca и сблъскали се с тромбоза. Учените са нарекли това състояние ваксиноиндуцирана имунна тромботична тромбоцитопения (vaccine-induced immune thrombotic thrombocytopenia, VITT).

Сега екип от изследователи, ръководен от Александър Т. Бейкър от клиниката Майо, е установил точно защо се образуват анормални антитела. Лекарите са изследвали аденовирусите, които се използват като вектори във ваксините срещу коронавирус. Те са изследвали аденовирус на шимпанзе Y25 (използван в AstraZeneca), човешките аденовируси 26 и 5 тип (използвани във ваксините Sputnik V и Jannsen от Johnson & Johnson) и откриха, че и трите аденовируса могат да се свързват с PF4.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Според учените имунната система разпознава PF4 като част от аденовируса, който е прикрепен към него. Поради това тялото произвежда антитела срещу PF4, които причиняват тромбоза. Въпреки това учените подчертават, че това изисква цяла поредица от специални обстоятелства и затова тромбозата с тромбоцитопения е много рядка (по-малко от 1 случай на 10 000 ваксинирани).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес