Международен екип от учени установи положителното влияние на интернет върху удовлетвореността от живота, самочувствието, здравето и намаляването на симптомите на депресия при хора над 50 години. Резултатите от изследването са публикувани в списанието Nature Human Behavior.
Още: Можел ли е спинозавърът да плува? Свирепият динозавър разпалва дебат
Още: Нарастващо замърсяване на реките: Учени установиха необикновено поведение на рибите
Използването на интернет, което включва изпращане на писма, търсене на информация, резервиране на пътувания и онлайн пазаруване, се свързва с по-високи нива на благосъстояние сред хората на средна възраст и по-възрастните. Изследователите отбелязват, че достъпът до здравна информация и възможностите за социални взаимодействия чрез интернет могат да окажат значително влияние върху психологическото благополучие на тази възрастова група.
Още: Как влияят социалните мрежи на психичното ни здраве?
Проучването анализира данни от 87 559 души на възраст над 50 години от 23 страни, включително САЩ, Китай, Великобритания, Бразилия и Мексико. Средният период на проследяване е шест години. Учените изследвали честотата на използване на интернет и я сравнили с оценките за удовлетвореност от живота, самооценка на здравето и наличието на депресивни симптоми.
Още: Учени: Домакинските задължения крият неподозирани ползи
Още: Психически разстройства, депресии, шизофрения: Глобалното затопляне ги влошава
Резултатите показват, че в САЩ, Англия и Китай потребителите на интернет имат по-малко симптоми на депресия в сравнение с тези, които не използват интернет. Освен това използването на интернет е свързано с по-висока способността за самооценка на здравето.
Още: Швеция разследва китайски кораб за прекъснати кабели в Балтийско море
Още: Учените не могат да повярват: Откриха яйца, които не отговарят на нито един от известните видове
Още: Откриха 7000-годишни мумии с ДНК, различна от нашата
Въпреки това учените подчертават, че честотата на използване на интернет не винаги е свързана с риска от лошо психично здраве и може да се различава в различните страни.
Авторите предполагат, че интернет може да помогне за намаляване на самотата и да увеличи социалното взаимодействие сред възрастните хора, които често се чувстват самотни. Отбелязва се също, че интернет предоставя достъп до медицински съвети и емоционална подкрепа, което е особено важно при ограничен достъп до услуги за психично здраве в някои страни, предава БГНЕС.
Още: Близо ли е краят? Учени обявиха кога ще приключи животът на Земята
Още: Откриха голям древен египетски град, а в него – амфора с името на дъщерята на Нефертити