Граматичен проблем, който обърква санскритолозите още от V век пр.н.е., най-накрая е решен от индийски учен. Това революционно откритие не само разширява човешките възможности, но също така ще позволи на изкуствения интелект да преподава граматиката на Панини.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Системата на Панини представлява 4000 правила на санскритската граматика, описани подробно в неговия труд Аштадхяи (Граматика в осем глави), за който се смята, че е написан около 500 г. пр.н.е. Тези правила са формулирани под формата на сутри – кратки части от текст, организирани по специален начин – и по своето лингвистично съдържание обхващат различни аспекти на езика: от правилата за съчетаване на морфеми в една дума до правилата за съчетаване на отделни думи.
Системата на Панини трябва да работи като машина: ако се въведе основа и наставка на дума, тя ще ги преобразува в граматически правилни думи и изречения стъпка по стъпка. Досега обаче имаше голям проблем: в някои случаи две или повече правила на Панини трябвало да работят едновременно, което карало лингвистите да се чудят кое да използват.
Тези случаи на „конфликт на правила“ засягали милиони санскритски думи и изисквали алгоритъм за разрешаването им. Самият Панини споменава метаправило, което трябвало да помогне на учениците му да решат кое правило да приложат в подобна ситуация: „Ако подхождат две правила, тогава изберете ..." Но през последните 2500 години учените са тълкували погрешно това метаправило, в резултат на което всички опити за използване на системата Панини са довели до граматически неправилни резултати.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
В опит да решат този проблем много учени старателно са разработили стотици други метаправила, но индийският учен Риши Раджпопат е установил, че тези допълнителни трикове не са необходими, тъй като „езиковата машина“ на Панини е напълно самодостатъчна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Традиционно учените тълкуват метаправилото на Панини по следния начин: в случай на конфликт между две правила с еднаква сила правилото, което се появява по-късно в последователния ред на граматиката, печели. Раджпопат отхвърля това с аргумента, че Панини е имал предвид, че от правилата, приложими съответно към лявата и дясната страна на думата, човек трябва да избере това, което е приложимо към дясната страна.
Откритието на д-р Раджпопат е особено ценно, защото днес интересът към санскрит само нараства: въпреки че санскрит се говори само от около 25 хиляди души в Индия, той има нарастващо политическо значение в тази страна и е повлиял на много други езици и култури по света. Отсега, разполагайки с работещ алгоритъм, ще бъде възможно и компютри да се обучават на санскрит.
Изследването е публикувано в списание Apollo – University of Cambridge Repository.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?