Гробница от гръко-римския период с 20 мумии е открита от съвместна египетско-италианска мисия, провеждаща разкопки близо до град Асуан в Египет. Разкопките са ръководени от Миланския университет и египетската служба за антики (SCA). Като част от тези разкопки изследователите са проучили района около мавзолея на Ага Кан III.
Мавзолеят бил построен през 1956 г. на мястото на древен некропол, на територията на който се намирали повече от 300 гробници, създадени в периода от VI век пр.н.е. до IV век от н.е. Именно този период от историята на Египет специалистите наричат гръко-римски.
Учени "разопаковаха" мумията на Аменхотеп I. Ето какво откриха
Археолозите са открили голяма семейна гробница с кодово име AGH032, която е била ограбена още в древността. Но в нея все още имало 20 мумии от гръко-римския период. Гробницата била скрита под правоъгълна конструкция с видими следи от горене. Също така на мястото на разкопките са открити сметище от животински кости, фрагменти от керамика, маси за жертвоприношения и плочи с йероглифи.
Снимка: Egyptian-Italian Mission (EIMAWA)
Една от мумиите била намерена близо до източната стена на конструкцията. До нея имало медно „герданче” и плочка, на която на гръцки било гравирано името Никостратос. Вероятно мумията е била извадена от гробницата в търсене на ценности.
В самата гробница археолозите са открили преддверие, в което бил монтиран теракотен саркофаг. Той съдържал мумията на дете и древноегипетска погребална маска, изработена от лен или папирус и покрита с гипс.
Мумия преобръща представите на учените за древните майстори
Преддверието водело до четири погребални камери, издълбани в скалата. В тях се намирали повечето мумии.
По време на изучаването на местността археолозите са открили и множество добре запазени саркофази, изработени от камък или глина, датиращи от периода на Късното царство (VII-IV в. пр.н.е.) до римския период от египетската история (започнал в 30-те години от нашата ера).