Китайски и американски геолози откриха свидетелства, че Хималайските планини са възникнали на няколко етапа, а не едновременно, както се смята днес, съобщават от пресслужбата на Станфордския университет. Подробности за изследването са публикувани в списание Nature Geoscience.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
„Много експерти дълго време смятаха, че за да започне тектонично издигане, способно да породи Хималаите съпоставими с тях по височина планини, е необходим един мощен сблъсък на тектонски плочи в мащаба на цели континенти. Нашето изследване поставя под съмнение тези теории и отваря пътя за търсене на нови хипотези“, казва изследователят от Станфордския университет Даниел Ибара, цитиран от пресслужбата на университета.
Слой в мантията на Земята пречи на кръговрата на скалите в недрата
Според сегашните представи на геолозите Хималайските планини са една от най-младите планински вериги на Земята, които са се формирали в сегашния си вид след измирането на динозаврите. Както смятат учените, Хималаите са възникнали в резултат на сблъсъка на Евразийската тектонска плоча с Индийската плоча, което се е случило преди приблизително 50 – 30 милиона години.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Кога е започнал този сблъсък и с каква скорост е протекъл, учените все още не знаят, което поражда дискусии за процеса на възникване на Хималайската планинска верига. Авторите на изследването успели да разкрият необичайния многоетапен характер на формирането на Хималайските планини, използвайки химически индикатор за оценка на височината на съседните литосферни плочи.
Историята на формирането на Хималаите
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Хималаите и свързаните с тях вериги NASA Landsat image / Public Domain
Както обясняват изследователите, те обърнали внимание на това, че изотопният състав на дъждовната вода и другите валежи, паднали по склоновете на планините и на техните върхове, се различава значително. В първия случай те съдържат относително много тежки разновидности на атоми (изотопи) на кислород и водород, а капките, които са паднали близо до върховете, съдържат главно леки водородни и кислородни атоми.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Въз основа на това наблюдение учените измерили три кислородни изотопа – кислород-16, 17 и 18, в образци кварц, формирали се в южната част на днешен Тибет преди приблизително 100 и 65 милиона години, преди сблъсъка на Индийската и Евразийската литосферна плоча. Проведените измервания показали, че процесът на формиране на Хималаите е преминал не през един, а най-малко през два етапа.
„Споровете през последните години бяха съсредоточени около това, което е съществувало на тази територия преди възникването на Хималайските планини. Ние за първи път успяхме да покажем, че височината на краищата на тези литосферни плочи е била доста голяма преди сблъсъка – средно те са се издигали над морското равнище на около 3,5 километра“, добавя професор Пейдж Чембърлейн от Станфордския университет.
Вижте как са се образували континентите за 100 милиона години (ВИДЕО)
Според него това означава, че още преди сблъсъка на литосферните плочи бъдещите Хималаи са се извисявали над морето с 60% от сегашната си височина, което ги е правело сравними с Алтайските и Алпийските планини. Изводите на изследователите поставят под въпрос разпространените теории за формирането на Хималаите, а също така говорят за необходимост от преразглеждане на резултатите от моделирането на древния климат и екосистемите на региона, смятат авторите.