Днес 40% от населението на света говори индоевропейски езици, но ранната история на народите, които са ги носили, все още е доста слабо разбрана. Ясно е, че те са потомци на хора от западноевразийските степи, но кога точно се е разпаднало тяхното единство, на какви групи и как са еволюирали по-нататък, е предмет на най-разгорещения спор сред учените. В ново изследване екипът на Еске Вилерслев е изучил генетичната страна на въпроса и е открил много интересни неща.
Две различни групи предци
Международният екип генетици са изследвали 314 генома на хора, живели между 3200 и 100 г. пр.н.е. в Средиземноморието и близките региони, а след това сравнили резултатите с геномите на съвременни хора от различни части на света. Освен това останките от 224 древни скелета били изследвани за съотношението на изотопи на стронций. По тях може да се разбере дали човек е починал там, където е роден, или е бил преселник.
ОЩЕ: Неочаквана миграция към Скандинавия в Тъмните векове откриха генетици
Карта на зоната на влияние на Културата на камбановидните чаши. Krakkos / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Новите данни показват правотата на редица съществуващи хипотези за ранната история на индоевропейците и неправотата на конкуриращи версии. По-специално се оказало, че предците на италианците и келтите са били една група, както и предците на гърците и арменците. Текстът на статията със заключенията е публикуван на уебсайта bioRxiv.org.
Генетиците са установили, че индоевропейските народи от Средиземноморието и околните региони имат две различни групи предци. Коренното население на Италия, Испания и Франция произлиза от Културата на камбановидните чаши (2800 – 1900 г. пр.н.е.). Нейните предци също са били степни хора, но са дошли в Западна Европа преди 2800 г. пр.н.е.
ОЩЕ: Изследователи създадоха демонична карта от фолклорни източници
Произходът на гърците и арменците
Но древните гърци и арменци произлизат от втората, по-късна вълна на миграция на индоевропейци от евразийските степи – носители на Ямната култура (3300 – 2600 г. пр.н.е.). Авторите на новото изследване смятат, че арменците са свързани с Триалетската култура в Грузия и са навлезли в самия регион на Закавказието в края на III хилядолетие пр.н.е. Оттогава те живеят там, без да предприемат дълги миграции. Гърците, генетично по-близки до древните арменци, отколкото до други индоевропейски народи, завършват миграцията си на територията на съвременна Гърция малко по-късно, около 1800 – 1700 г. пр.н.е.
Най-голямото разрастване на Ямната култура. 3500 г. пр.н.е. – произход на Усатовската култура; 3300 г. пр.н.е. – произход на Ямната култура; 3300–3200 г. – разширяване на Ямната култура през Понтийско-Каспийската степ; 2700 г. пр.н.е. – краят на Кукутени–Триполската култура и преливането на Ямната в Култура на шнуровата керамика в контактната зона източно от Карпатите; 3100 – 2600 г. пр.н.е. – разширяване на Ямната култура в долината на река Дунав. Dmitry Butyvsky / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Освен това генетично населението на югоизточното крайбрежие на Адриатическо море в древна Италия е практически идентично с гърците от микенския период по брега на Егейско море. Очевидно те са достигнали покрайнините на Италия по море през II хилядолетие пр.н.е.
ОЩЕ: Генетици отхвърлиха хипотезата на Херодот да балканския произход на арменците
Ранните индоевропейци
Новата картина съществено допълва познанията ни за ранните индоевропейци. Въпреки че датският лингвист Холгър Педерсън още през 1924 г. установява, че арменският език е най-близък именно до старогръцкия, изводите му са постоянно оспорвани до наши дни. Сега се оказва, че Педерсън е бил прав: закавказците са най-близките роднини на древните гърци. Преди това някои категорични твърдения за тясна връзка между този регион и микенска Гърция можеха да се видят по-скоро в древногръцкия мит за аргонавтите, отколкото в научната литература. Данните на генетиците фактически затварят популярната индо-гръцка хипотеза, според която най-близките роднини на древните гърци са били индоиранците.
Карта на културата на шнуровата керамика. Krakkos / Wikimedia Common / CC BY-SA 4.0
Освен това новите данни показват неправотата на популярната итало-германска хипотеза на лингвистите. Според нея древните римляни, сабините и други италийски племена са имали една група предци с германските племена.
ОЩЕ: Разгадаха генетичната история на европейците
Протогерманските племена, въз основа на новата научна работа (въпреки че нейните автори изначално не са се съсредоточили върху тях), са се отнасяли към друга археологическа култура – на шнуровата керамика, известна още като културата на бойните брадви (3200 – 1800 г. пр.н.е.), чиито носители са живели в Скандинавия, Източна и Централна Европа.