Френските власти забраниха продажбата на форма на будещия спорове убиец на плевели Roundup след решение на съда, че регулаторите не са взели под внимание съображенията за безопасност при одобряване на хербицида.
Още: Откриха най-старата мравка, на милиони години е
Още: Оксфордските академици вдигали наздравици с чаша от човешки череп чак до 2015 г.
Roundup, собственост на германския „Байер“ след закупуването на американския агрогигант „Монсанто“ миналата година, съдържа глифозат, който еколозите и други критици отдавна смятат, че причинява рак.
Изявление на френската агенция за хранителна и екологична безопасност ANSES гласи, че продажбите на Roundup Pro 360 са били забранени от 15 януари след съдебно решение по-рано през деня, предаде БГНЕС.
"Тъй като решението влиза в сила незабавно, пазарното одобрение за Roundup Pro 360 е отменено", заяви ANSES в изявление пред Франс прес.
Още: Древните римляни излъгали за военна победа над кушитите
Още: Революционно: Учени откриха как мозъкът ни създава, съхранява и извлича спомени
"Продажбата, разпространението и използването на Roundup Pro 360 са забранени от днес."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Създадоха 3D принтирани вегански калмари (ВИДЕО)
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
Административният съд в Лион, югоизточна Франция, постанови, че ANSES е трябвало да отдава по-голямо значение на потенциалните рискове за безопасността, когато разрешава използването на Roundup Pro 360 през март 2017 г.
Екоактивисти приветстваха съдебното решение, припомняйки проучване от 2015 г. на агенция на Световната здравна организация (СЗО), която заключи, че глифозатът е "вероятно канцерогенен".
"Това е основно решение, защото в крайна сметка то би трябвало да обхване всички версии на Roundup, тъй като съдът установи, че всички продукти с глифозат вероятно са канцерогени," каза Корин Лепаж, адвокат на института за изследване на генетиката CRIIGEN.
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура
Европейският съюз поднови издаването на разрешение за глифозат в продължение на пет години през ноември 2017 г., но президентът на Франция Еманюел Макрон обеща да забрани използването му във Франция до 2021 г.