Прекомерният риболов оказва много по-голямо въздействие върху биохимията на океаните отколкото сме смятали досега. Огромният по мащаби промишлен улов е довел до намалението на количеството на ... рибните фекалии, отлагани на морското дъно, и с това е ускорил глобалното затопляне на планетата, е смайващото заключение от нов научен доклад.
Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
Поглъщането на въглерода представлява процесът на отстраняване на въглеродния диоксид, този парников газ, от атмосферата под формата на биомаса. В океаните фитопланктонът произвежда биомаса чрез фотосинтеза. След това фитопланктонът бива изяждан от зоопланктона, който на свой ред е храна за рибите. Логичното продължение на този процес е, че храносмилането на рибите произвежда фекалии, които попадат на морското дъно.
В продължение на векове те се натрупват там и тази биомаса представлява нещо като „кладенец“, който улавя въглерода. По този начин рибните екскременти се оказват почти толкова важни за поглъщането на въглерода, колкото и световните гори на планетата.
За изумителното откритие разказва Ерик Галбрайт, биолог от университета Макгил, в Канада: „Натрупването на въглерод на морското дъно е било възпрепятствано от прекомерния риболов в много по-голяма степен, отколкото от смущенията в биохимията и екологията на морското дъно, предизвикани от изменението на климата. Поради прекомерния улов очевидно рибата в океаните е намаляла и едновременно с това се е отделила по-малко биомаса“, казва той.
Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура
Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)
Изследователите са създали математически модел, който да изчисли количеството на рибите в световния океан, както при видовете, представляващи интерес за риболовната промишленост, така и при тези, които не са обект на риболов. „Ние моделирахме растежа на рибите, изхождайки от тяхната храна - зоопланктона“, казва Даниеле Бианки, биолог от Калифорнийския университет в Лос Анджелис. В модела са били включени риби, тежащи от няколко грама до 100 кг.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финикийците не били предци на картагенците
Още: Експерти разкриха на каква възраст се появяват първите бели косми и защо
Оказва се, че масата на рибите, преследвани от рибарите, е намаляла с 40% в периода от началото на XX век, преди да започне промишленият риболов, до началото на XXI век, когато той достига максималните си мащаби.
Значението на рибните фекалии в цифри
1 км / ден е скоростта, с която рибните екскременти се стичат към морското дъно, за да се отложат там.
Още: Учени откриха напълно нов цвят, който може да се види само по специален начин
Още: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия
600 години е времето, през което рибните фекалии остават на морското дъно, без да се издигат на повърхността чрез поглъщане от микроорганизми, пренасяни от океанските течения.
Проучването е публикувано в петък в списание Science Advances.